Telekomy

Internet w metrze przyspieszy i poprawi się jakość rozmów na całej linii. Orange modernizuje nadajniki

Grzegorz Ułan
10

Orange poinformował dziś, że jako pierwszy operator w Polsce zastosował agregację pasm na I linii metra w Warszawie, dzięki czemu na całej trasie poprawi się znacznie zasięg, prędkość i jakość sieci.

Ci z Was, którzy podróżujecie codziennie warszawskim metrem do i z pracy czy szkoły wiecie, że czasem te kilkadziesiąt minut podróży pod ziemią potrafi się znacznie skrócić dzięki zasięgowi naszych operatorów w sieci, który pojawił się w warszawskim metrze w 2011 roku w Play i od 2016 u pozostałych operatorów.

Teraz komfort korzystania z sieci na I linii metra poprawi się znacznie dla klientów Orange, który udostępnił dla sieci 4G pasmo 2100 Mhz, odpowiedzialne za 90% całego transferu danych i 900 MHz dla 3G obsługujące znaczną część rozmów.

Oznacza, to że telefony klientów Orange i nju mobile, jako pierwsze mogą korzystać z agregacji pasma w warszawskim metrze. Co więcej możliwe jest obecnie korzystanie z sieci 4G LTE praktycznie nieprzerwanie na całej linii metra.

Przy okazji tej nowości, Orange podzielił się statystykami korzystania z sieci przez ich klientów w warszawskim metrze. Okazuje się, że największy ruch w sieci Orange jest na stacji Politechnika, na dalszych miejscach są stacje Centrum, Pole Mokotowskie i Dworzec Gdańsk. Z kolei, jeśli chodzi o rozkład godzinowy, to największy ruch przypada pomiędzy godziną 8 i 9 oraz 16 i 17, czyli czas podróży do i z pracy czy ze szkoły.

Z ciekawości zadzwoniłem jeszcze do Orange podpytać, czy udostępnią dane odnoszące się do liczb, na przykład ile tych danych jest pobieranych i w jakich godzinach na poszczególnych stacjach. Niestety nie mogli podać mi tych danych (RODO itd.), dowiedziałem się tylko, że po tej modernizacji nadajników, ruch zwiększył się o 40%, z uwagi na to, że transfer przyspieszył, pasażerowie zaczęli ściągać więcej danych.

Ponadto, wymienione wyżej 4 stacje metra odpowiadają za 1/3 ruchu na całej linii metra - stacja Politechnika - 10%, stacja Centrum - 8%, a Pole Mokotowskie i Dworzec Gdański po 7%.

Źródło: Orange.
Photo: jacek_kadaj/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu