Telekomy

Chcę mieć u siebie światłowód i co dalej?

Grzegorz Ułan
Chcę mieć u siebie światłowód i co dalej?
93

Światłowody, to temat który rozgrzewa niejedną dyskusję pod wpisami na ten temat. Głównie skupiamy się w nim na pytaniu, kiedy będzie u mnie? A tak naprawdę może się okazać, że już jest, tylko o tym jeszcze nie wiemy. Postaram się więc Wam opisać, krok po kroku, co należy zrobić czy sprawdzić, by mieć u siebie podłączony Światłowód od Orange.

Zasięg Światłowodów Orange

Światłowody od Orange, to cały czas w miarę świeży temat. Pilotaż usługi wystartował w Warszawie raptem w 2013 roku. Wtedy w jego zasięgu było jedynie 15,5 tys. gospodarstw domowych. Później pojawiły się w Lublinie i kolejnych miastach w Polsce zwiększając cały czas zasięg. Rok później czyli w 2015 r. udało się dziesięciokrotnie powiększyć dostępność usługi o nowe 644 364 gospodarstwa, a w 2016 roku o ponad 750 tys. Rekordowy wzrost nowych gospodarstw w zasięgu Światłowodów Orange był rok temu, kiedy przybyło ich aż ponad milion. Obecnie w zasięgu znajduje się prawie 2,7 miliona gospodarstw domowych w Polsce.

To zasięg gospodarstw domowych, a jak to się przekłada na poszczególne miasta? Tu możemy wyróżnić dwie kwestie. Pierwsza to kompleksowe inwestycje w Światłowody w całym mieście, co oznacza, że większość danego miasta objęta jest rozbudową sieci. Takich miast w Polsce jest już 75. Na mapie światłowodowej operatora są jeszcze miasta, gdzie zasięg dostępny jest w kilku do kilkunastu budynkach, i wiąże się to z inwestycjami deweloperskimi albo inwestycjami dla klientów biznesowych. Takich miast jest ok. 200.

W jakich miastach dostępny jest Światłowód od Orange?

Kompleksowe inwestycje prowadzone są w następujących miastach (w kolejności alfabetycznej): Białystok, Bielsko-Biała, Błonie, Bochnia, Bolesławiec, Bydgoszcz, Chrzanów, Ciechanów, Cieszyn, Czechowice-Dziedzice, Częstochowa, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gorzów Wielkopolski, Grodzisk Mazowiecki, Grudziądz, Gryfice, Inowrocław, Jędrzejów, Katowice, Kętrzyn, Kielce, Kołobrzeg, Konin, Konstancin-Jeziorna, Koszalin, Kraków, Legionowo, Lębork, Lubań, Lublin, Łomża, Łódź, Marki, Milanówek, Mława, Mysłowice, Myszków, Nowy Sącz, Nowy Targ, Nysa, Olsztyn, Opole, Ostrowiec Świętokrzyski, Pabianice, Piaseczno, Piotrków Trybunalski, Police, Poznań, Pruszków, Przemyśl, Puławy, Pułtusk, Radom, Radomsko, Rzeszów, Siedlce, Słupsk, Sopot, Sosnowiec, Szamotuły, Szczecin, Środa Wielkopolska, Tomaszów Mazowiecki, Toruń, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wołomin, Wrocław, Zakopane, Zgierz, Zielona Góra, Żyrardów.

Inwestycje te prowadzone są kompleksowo. I tak na przykład w Warszawie w zasięgu jest już ponad połowa gospodarstw domowych, a w Lublinie 75 proc.

W I kwartale tego roku do tego grona dołączyły następne miasta: Ełk, Gniezno, Iława, Jasło, Jastrzębie-Zdrój, Kalisz, Kościerzyna, Krosno, Lubliniec, Malbork, Mikołów, Oleśnica, Oświęcim, Podkowa Leśna, Sanok, Sieradz, Strzelce Opolskie, Strzelin, Suwałki, Szczytno, Śrem, Tczew, Żywiec.

Inwestycje Orange

Tak więc widać, że Orange przyspieszył i to znacznie, co przekłada się na zwiększone nakłady finansowe na rozbudowę sieci. W 2015 wydano na inwestycje światłowodowe 311 mln zł, rok później było to już 0,5 mld zł, a w 2017 roku 0,7 mld zł. Na rozbudowę sieci światłowodowej od 2016 do końca 2020 roku, Orange planuje przeznaczyć ponad 4 mld zł, dzięki temu ze Światłowodów Orange będzie mogło skorzystać nawet 5 mln gospodarstw domowych w Polsce.

Czy w mojej lokalizacji mogę zamówić Światłowód Orange?

Przechodząc do meritum, bo sama dostępność w naszym mieście nie oznacza jeszcze, że do każdego budynku poprowadzony jest już światłowód. Aby się w tym upewnić, najlepiej skorzystać z poglądowej mapki zasięgu Światłowodów Orange.

Tutaj po wpisaniu naszego miejsca zamieszkania, (ulica i numer budynku), dowiemy się czy jesteśmy w zasięgu, i możemy zamówić instalacje w naszym mieszkaniu.

Jak zamówić Światłowód Orange?

Najprostszym sposobem jest skorzystanie z formularza zamówienia światłowodu na stronach Orange, gdzie wpisujemy nasz adres wraz z konkretnym numerem klatki i mieszkania. Jeśli jest to możliwe w naszej lokalizacji wyświetli się nam panel z wyborem prędkości światłowodu.

Do wyboru mamy trzy opcje prędkości, do 100 MB/s (wysyłanie do 10 Mb/s) w cenie 39,99 zł przez pierwszy rok, później 69,99 zł już do końca umowy, do 300 Mb/s (wysyłanie do 30 Mb/s) za 49,99 zł/79,99 zł oraz do 600 Mb/s (wysyłanie do 60 Mb/s) za 69,99 zł/99,99 zł.

Po wybraniu odpowiedniej opcji możemy złożyć już ostateczne zamówienie. W zestawie do zamówienia otrzymamy FunBox 3.0, obsługującego dwuzakresową sieć bezprzewodową WiFi, 2,4 GHz w standardzie 802.11n (2x2) oraz 5 GHz w standardzie 802.11ac (4x4). Jest on w stanie obsłużyć i dostarczyć użytkownikom maksymalną prędkość internetu, co w przypadku Światłowodów Orange daje nam prędkość do 600 Mb/s, zapewniając transfer danych z prędkością osiągalną do tej pory jedynie przy połączeniu przewodem. To właśnie wyróżnia ten modem, że jest on przystosowany do osiągnięcia maksymalnych prędkości po WiFi, a dodatkowo zastosowanie wielu anten odbierających i wysyłających sygnał Wi‑Fi, pozwala na jego odbiór w każdej części, nawet dużego mieszkania.

Jeśli ktoś przed zamówieniem chce dowiedzieć się więcej szczegółów, można umówić się w salonie poprzez specjalny formularz na stronie Orange. W ten sposób uniknie się kolejek, można też ewentualnie wybrać opcję, aby to doradca odwiedził nas w domu. Do dyspozycji mamy też i formularz online na stronach operatora lub kontakt telefoniczny pod numer 801 234 567.

Instalacja

Co po złożeniu zamówienia? Jego podsumowanie dostaniemy na nasz adres email podany przy finalizacji zamówienia, a przedstawiciel Orange skontaktuje się z nami w ciągu 24 godzin w celu omówienia szczegółów realizacji . Po przekazaniu zamówienia do realizacji, pozostaje nam czekać na techników, którzy podciągną nam Światłowód Orange do mieszkania.

W naszym przypadku montaż trwał około 3 godzin, nie zrobiono przy tym żadnych dziur w ścianach, technicy zadbali o to, by instalacja była niewidoczna i dopasowana do naszych wnętrz.

Mam nadzieję, że większość Was, którzy nosicie się z zamiarem zamówienia światłowodowego internetu jesteście już w jego zasięgu, a jeśli jeszcze nie, to wierzę, że nastąpi to w najbliższym czasie. Patrząc na tempo rozwoju tej sieci czy skali i planowanych inwestycji , można przypuszczać, że Światłowód Orange będzie dostępny dla co trzeciego gospodarstwa w kraju w przeciągu najbliższych kilku lat.

--

Artykuł powstał przy współpracy z Orange Polska.

Photo: yashabaker/Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu