Telekomy

Milion polskich rodzin w zasięgu internetu światłowodowego (FTTH) od Orange

Grzegorz Ułan
120

Kiedy pisałem Wam pierwszy raz o FTTH w Orange, w październiku zeszłego roku, projekt dopiero startował. Nawet początkowo oferowali tylko dwie pierwsze prędkości, czyli 100 Mb/s oraz 300 Mb/s.

Na dzisiejszej konferencji Fiber Live Show, która odbyła się w Warszawie w hali Expo, Orange pochwalił się już pierwszymi liczbami. Poczynione inwestycje i rozbudowa sieci światłowodów pozwoliła dotrzeć do miliona gospodarstw w Polsce z pełną ofertą, czyli 100,300 i 600 Mb/s prędkości pobierania (10% z tego na wysyłanie).


Mówimy tu o liczbie niemal 2,5 miliona Polaków w zasięgu. Obecnie internet światłowodowy dostępny jest w 26 miastach, a w drugiej połowie roku planowane są inwestycje w kolejnych 33.


Największe inwestycje planowane są na lata 2016-2018, na które chcą przeznaczyć 2,2 mld zł, co pozwoli dotrzeć do 3,5 mln gospodarstw domowych.

Na samej konferencji próbowano też odpowiedzieć sobie na pytanie czy to w ogóle potrzebne jest polskim rodzinom, czy są w stanie odczuć te prędkości i na co je wykorzystają. Orange widzi w tym jednak przyszłość internetu w Polsce i mocno w nią wierzy. Uważa, że coraz więcej urządzeń mamy podpiętych do internetu w domach. Do tego dochodzi internet rzeczy, inteligentne domy - więc za niedługo już sama prędkość nie będzie miała takiego znaczenia, co jej przepustowość. Tak aby komfort korzystania był zawsze taki sam, dla każdego korzystającego z sieci, niezależnie od przetwarzanych liczby danych. A te podwajają się rok do roku, kiedy sama prędkość oferowanego internetu podwaja się średnio, co 2-3 lata.


Osobiście wydaje mi się jednak, że to nadal będzie domeną firm, im będzie nadal mocniej zależało na takich rozwiązaniach, bardziej niż polskim rodzinom. Choć w perspektywie tych kilku lat oczywiście wiele może się zmienić. Streamowanie gier w czasie rzeczywistym, granie online, filmy w jakości full HD czy nawet 4K, to już nie jest nic nowego, a wymaga szybkich i wydajnych łączy. Do tego rozwój wirtualnej rzeczywistości czy sztucznej inteligencji nabiera rozpędu. To, czego dziś jeszcze nie dostrzegamy, za kilka lat może okazać się codziennością i na taką ewentualność szykuje się Orange.

Cenowo oferta przedstawia się podobnie, co w zeszłym roku, z tym że wzbogacono ją o różne promocje, jak roczne obniżenie ceny czy rok telewizji za darmo.

Samą dostępność oferty FTTH w Waszej lokalizacji możecie sprawdzić pod tym adresem: http://www.orange.pl/swiatlowod.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot