Telekomy

Orange również dostał zgodę od UKE na dopłaty w roamingu. Został już tylko T-Mobile

Grzegorz Ułan
Orange również dostał zgodę od UKE na dopłaty w roamingu. Został już tylko T-Mobile
29

Mamy już prawie komplet, troje z czwórki największych operatorów uzyskało już zgody na dopłaty w roamingu - Play, Plus i teraz Orange. Na decyzję UKE czeka jeszcze T-Mobile, prawdopodobnie ją uzyska, skoro Orange ją dostał.

Na jakie dopłaty mogą liczyć operatorzy?

Oprócz operatorów strukturalnych również i wirtualni wystąpili do UKE o uzyskanie takiej zgody, większość już taką zgodę otrzymała, jednak nie wszyscy mogą skorzystać z takiej samej wysokości dopłat. Te uzależnione są od wysokości udokumentowanych strat, powstałych w związku z wprowadzeniem nowych zasad w roamingu w UE.

I tak Play, może stosować dopłaty w wysokości 0,06 zł za minutę połączenia, 0,03 zł za odebrane rozmowy, 0,01 za jedną wiadomość SMS oraz 0,012 zł za MB transferu danych oraz tyle samo za MMS-a. Play zastosował zmiany w roamingu jednak tylko dla nowych abonentów, zawierających umowy od 26 stycznia 2018 roku:

W nowych ofertach klienci abonamentowi nadal będą mogli rozmawiać i SMS-ować w roamingu UE tak jak w kraju. Otrzymają także co miesiąc darmowy pakiet 1 GB. Podczas weekendowych wypadów, ferii czy wakacji klienci korzystający z rozmów czy SMS-ów nie odczują różnicy w porównaniu do dotychczasowych zasad. Jeśli przez ostatnich 30 dni klient więcej korzystał z telefonu w roamingu niż w Polsce, zaczniemy naliczać dopłaty. Jeśli przez kolejnych 30 dni nie korzystał z roamingu – saldo zostaje wyzerowane i podczas następnego wyjazdu dopłaty nie są naliczane. Zmiany będą obowiązywać od 26.01.2018 r.

W przypadku Netii, będą mogli doliczać maksymalnie 0,13 zł netto do każdej minuty połączenia wychodzącego i 0,04 za minutę odebranego. Za SMS-a podobnie – 0,04 zł.Natomiast w przypadku MMS-ów dodatkowe opłaty ustalono na 0,03 zł, tak samo jak za 1 MB transferu danych. Z kolei Plus będzie mógł stosować dopłaty tylko za połączenia i transfer danych. Za minutę wykonanego połączenia – 0,057291 zł netto, odebranego – 0,0407 zł netto, a za transfer 1 MB – 0,0037 zł netto. Premium Mobile nie dostał zgody na dopłaty w przypadku MMS-ów, a wysokość maksymalnych dopłat do połączeń wychodzących ustalono na 0,065 zł za minutę, odebranych – 0,0407 zł, za SMS-a – 0,0244 zł, a 1 MB transferu danych – 0,0163 zł. Virgin Mobile dostał zgodę na dopłaty do połączeń wychodzących – 0,2114 zł, SMS-ów – 0,0732 zł i transferu danych – 0,0325 zł za 1 MB.

A jak będzie w przypadku Orange? Jak informuje Rzeczpospolita, Orange w połowie kwietnia dostał zgodę na zastosowanie następujących dopłat dla swoich klientów korzystających z roamingu na terenie UE - 0,05 zł za minutę połączenia wykonanego, 0,02 zł za minute połączenia odbieranego, 0,01 zł za SMS-a i 0,01 zł za MB przesłanych danych oraz jednego wysłanego MMS-a.

Czyli mocno zbliżone stawki do tych, które uzyskał Play, jednak jak tłumaczył Rzeczpospolitej rzecznik Orange Wojciech Jabczyński, Orange nie zastosował jeszcze tych dopłat, ale też i nie zdradza, czy i w jakiej formie skorzysta z tej zgody UKE. Jak wspominałem na początku, na decyzję UKE czeka jeszcze T-Mobile. Myślę, że do czerwca już wszyscy operatorzy będą dysponowali możliwością zastosowania dopłat w roamingu w UE.

Photo: geniusksy1/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu