Telekomy

Orange pozamiatał - roaming w UE tak samo jak w kraju!

Grzegorz Ułan
Orange pozamiatał - roaming w UE tak samo jak w kraju!
104

Opisując dla Was nowe cenniki Play w piątek i T-Mobile w niedzielę, nie miałem już złudzeń, że dla Polaków zasada, którą ustaliły państwa członkowskie w UE - roam like at home, nie będzie obowiązywać. Dziś jednak Orange opublikował swój cennik roamingowy obowiązujący od 15 czerwca 2017 roku. Dla klientów tego operatora będzie jak w domu.

Jedyne ograniczenie jakie będzie obowiązywać, to takie, które opisywałem Wam przy okazji studiowania strony FAQ Komisji Europejskiej, czyli będzie miało tu zastosowanie Polityka Uczciwego Korzystania (Fair Use Policy):

Obowiązywać będzie tu zasada, że jeśli korzystamy z telefonu w kraju większą część czasu niż za granicą, nie ponosimy dodatkowych opłat. Natomiast, jeśli w nieprzerwanym okresie czterech miesięcy ten bilans wypadał będzie na korzyść częstszego korzystania z telefonu za granicą niż w kraju, operator może nas poprosić o wyjaśnienie i po 14 dniach może zacząć naliczać dodatkowe opłaty. Te ustalone zostały na nie więcej niż 0,032 euro za minutę rozmowy, a za SMS-y 0,01 euro za wiadomość. Jeśli chodzi o dane, maksymalna dopłata będzie wynosiła 7,7 euro za 1 GB transferu danych i dalej stopniowo będzie obniżana do 6 euro za 1 GB (od 1 stycznia 2018 r.), 4,5 euro za 1 GB (od 1 stycznia 2019 r.), 3,5 euro za 1 GB (Od 1 stycznia 2020 r.), 3 euro za 1 GB (od dnia 1 stycznia 2021 r.), do 2,5 euro za 1 GB (począwszy od 1 stycznia 2022 r.).

No i oczywiście limity GB, ale dosyć spore, poza tym rozmowy i wiadomości będą rozliczane, według posiadanej taryfy krajowej.

Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska:

Oferta roamingowa Orange Polska jest zgodna z unijnym rozporządzeniem i odzwierciedla intencję regulatorów, zgodnie z którą klienci powinni skorzystać z usług na warunkach krajowych, według zasady Roam Like At Home. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu rozwiązaniu nasi klienci będą mogli jeszcze swobodniej korzystać z naszych usług w podróżach służbowych czy podczas wakacji.

Czyli, jeśli korzystacie z ofert nielimitowanych, czy to w abonamencie Orange czy w ofercie nju z rachunkiem, rozmowy i wiadomości również będą nielimitowane w UE. W przypadku, gdy korzystacie z pakietów minut czy wiadomości, za granicą również możecie z nich korzystać, a po wykorzystaniu pakietu, rozliczani będziecie według stawek krajowych. Połączenia odbierane również będą bezpłatne.

Klienci ofert na kartę natomiast zapłacą za wszystkie usługi według stawek krajowych, a transfer danych będzie rozliczany według stawki 10 gr za 1 MB.

Roaming w Orange

Teraz już zaglądamy do regulaminu, bo to najważniejsze i tego będziemy się trzymać. Tam dokładnie mamy to wszystko rozpisane, odnośnie rozmów i wiadomości:

Korzystanie z połączeń głosowych, SMS-ów i MMS-ów podczas Państwa pobytu w Strefie 1 odbywać się będzie na następujących zasadach:

  • połączenie głosowe, Wideo Rozmowa, SMS-y lub MMS-y wykonane z Państwa numeru w ramach Strefy 1 oraz ze Strefy 1 do Polski, będzie traktowane, jak połączenie głosowe wykonane z Państwa numeru na terenie Polski na numer komórkowy krajowych operatorów sieci komórkowych, innych niż Mobilna Sieć Orange, z uwzględnieniem warunków, które są dostępne na tym numerze w kraju.
  • za połączenie głosowe odebrane na Państwa numerze w Strefie 1 opłaty nie są naliczane.
  • jeżeli na danym numerze posiadają Państwo pakiet minut, SMS-ów lub MMS-ów lub usługi nielimitowane dostępne w ramach abonamentu miesięcznego w Państwa planie taryfowym do krajowych operatorów sieci komórkowych (innych niż Mobilna Sieć Orange), mogą Państwo wykorzystać ten pakiet również w Strefie 1.
  • wykorzystywanie pakietu krajowego w Strefie 1 powoduje pomniejszanie ogólnej liczby minut, SMS-ów lub MMS-ów dostępnych w ramach tego pakietu, a po jego pełnym wykorzystaniu będziemy naliczać opłaty, z uwzględnieniem warunków, które są dostępne na tym numerze w kraju

 

Teraz najważniejsze transfer danych, będą go obejmować limity zgodnie z PUP, ale będą to limity miesięczne i będą pomniejszać posiadany pakiet danych w kraju. Limity jednak są dość pokaźne, z pewnością wystarczą każdemu.

Roaming dla ofert abonamentowych:

Roaming dla ofert internetowych:

Co do wspomnianych na początku ograniczeń, zapisy w regulaminie stanowią:

Stosujemy Politykę Uczciwego Korzystania (z ang. Fair Use Policy, dalej „FUP”) mającą na celu zapobieganie niewłaściwemu korzystaniu z usług roamingowych, takiemu jak np.:

  • korzystanie z usług roamingowych w celach innych niż okresowe podróże,
  • długi okres nieaktywności danej karty SIM w Polsce użytkowanej głównie, a nawet wyłącznie w roamingu,
  • korzystanie kolejno z wielu kart SIM przez tego samego Abonenta w ramach roamingu,
  • zorganizowana odsprzedaż kart SIM na rzecz osób niezamieszkujących na terenie Polski

 

Czas przebywania danego numeru w Strefie 1 (czas zalogowania do sieci partnerów roamingowych) oraz korzystanie z usług są przez nas monitorowane. Możemy naliczyć opłaty dodatkowe wskazane w pkt 16, jeżeli w okresie co najmniej 4 miesięcy Państwa numer telefonu przebywał w Strefie 1 co najmniej przez połowę tego okresu lub korzystają Państwo kolejno z wielu kart SIM w ramach roamingu.

W takim przypadku, klienci korzystający nawet z nielimitowanych pakietów w kraju, będą rozliczani według takich stawek - za połączenia wychodzące 16 groszy za minutę, 5 groszy za odebrane połączenie, 5 groszy za wysłany SMS, 4 grosze za MMS (dlaczego to jest tańsze od SMS?) i 4 grosze za 1 MB transferu danych.

Roaming w Nju mobile

Klienci oferty nju z rachunkiem również nie muszą się martwić o koszty roamingu za granicą.

Jeżeli korzystasz z oferty nju z rachunkiem za połączenia, SMSy, MMSy i internet podczas pobytu za granicą w jednym z krajów Strefy 1 zapłacisz tak samo, jak byś był w Polsce, czyli w ramach usługi obniżającej koszty, którą masz włączoną na swoim numerze. w każdym okresie rozliczeniowym otrzymasz Limit GB do wykorzystania podczas wakacji zagranicznych, a połączenia odbierane będą bezpłatne.

Co do transferu danych, mamy tu również ograniczenia dla poszczególnych planów:

W ofercie nju na kartę obowiązują następujące stawki: 19 gr za minutę, 9 gr za SMS i 19 gr za MMS. Koszt 1 MB w roamingu w strefie 1 w ramach promocji wyniesie 10 gr, a połączenia odbierane będą bezpłatne.

W przypadku ofert Orange na kartę opłaty są uzależnione od wybranej taryfy:

Z nowymi zasadami możecie zapoznać się na stronach Orange - www.orange.pl/roaming, www.orange.pl/travel, www.njumobile.pl/roaming oraz na blogu Orange.

Zobacz także nowy cennik roamingu w Play oraz cennik roamingu T-Mobile i cennik roamingu w Plusie.

Brawo Orange!

Aktualizacja 14.06.2017

Podobnie jak u pozostałych operatorów, w reakcji na ofertę Orange, również klienci ofert na kartę w Orange, mogą od jutra korzystać z roamingu w UE, tak jak w kraju, z uwzględnieniem nielimitowanych pakietów na rozmowy i wiadomości oraz transferu danych w ograniczonej liczbie, wyliczonych tak, jak w przypadku abonamentów.

Aktualne na dziś oferty pozostałych operatorów: Play, Plus i T-Mobile.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

cennikorangeroaminghotmobile