Mobile

Orange, MasterCard i mBank wprowadzają płatności zbliżeniowe telefonem! W końcu się coś ruszy w Polsce

Kamil Mizera
Orange, MasterCard i mBank wprowadzają płatności zbliżeniowe telefonem! W końcu się coś ruszy w Polsce
17

No i się zaczęło. O płatnościach zbliżeniowych za pomocą specjalnych kart PayPass głośno jest od dłuższego czasu, co więcej Polacy dość chętnie korzystają z tego systemu. Według danych aż 10% przeprowadzonych transakcji kartami MasterCard wykorzystuje zbliżenie, a w Polsce już niemal co trzeci termi...

No i się zaczęło. O płatnościach zbliżeniowych za pomocą specjalnych kart PayPass głośno jest od dłuższego czasu, co więcej Polacy dość chętnie korzystają z tego systemu. Według danych aż 10% przeprowadzonych transakcji kartami MasterCard wykorzystuje zbliżenie, a w Polsce już niemal co trzeci terminal płatniczy oferuje tę możliwość. Jak widać więc, ten sposób płacenia całkiem nieźle rozwija się w naszym kraju i najwyższa była już pora, aby pojawiała się możliwość płacenia za pomocą smartfonów wyposażonych w NFC. Ta chwila właśnie nadchodzi.

A to za sprawą współpracy Orange, MasterCard i mBanku, które, jak czytamy w oficjalnej informacji prasowej, od listopada mają udostępnić taką funkcję swoim klientom. Aby płacić za pomocą telefonu trzeba będzie mieć specjalną kartę mBank MasterCard Orange Cash (to się nazywa zadawalająca wszystkie podmioty nazwa), będącej połączeniem karty SIM z karty przepłaconej mBanku. Idea jest prosta, każdy klient Orange przy zakupuje telefonu z NFC otrzyma ową kartę oraz numer rachunku, na który będzie mógł przelewać pieniądze, aby później korzystać z nich przy płatnościach zbliżeniowych.

Co ciekawe, nie trzeba będzie mieć konta w mBanku, wspomniany rachunek będzie anonimowy, ale będzie można zarejestrować go w banku i otrzymać 15 złotych na start. Na razie w ofercie Orange znajduje się 9 telefonów z NFC, w tym: HTC One X, Nokia Lumia 610,

Nokia 808 Pure View,  Sony Xperia S, P i T, Samsung Galaxy SIII, BlackBerry Bold 9900 i BlackBerry Bold 9790. Wybór nie jest szczególnie duży, ale podejrzewam, że już wkrótce, jeżeli usługa zyska na popularności, ta sytuacja się zmieni.

Wprowadzenie płatności zbliżeniowych za pomocą telefonów to duży krok dla popularyzacji mobilnego płacenia w Polsce. Choć usługa od Orange jest pierwsza, nie zdziwię się, gdy w ślad za nią pójdą inni operatorzy. Wprawdzie w walce o konsumenta na rynku telekomunikacyjnym, moim zdaniem, udostępnienie takich płatności nie będzie na razie czynnikiem decydującym o konkurencyjności, to jednak, w raz z upowszechnianiem się zbliżeniowego płacenia i technologii NFC taką usługę będą oferować wszyscy operatorzy komórkowi.

Choć nie jestem klientem Orange, to osobiście wprowadzenie tej usługi raczej nie przekonałoby mnie ani do zmiany operatora, ani nawet do wybierania telefonu, tylko dlatego, że ma NFC. Wciąż płacenie zbliżeniowe w Polsce nie jest aż tak popularne, poza tym wysokie opłaty za transakcje powodują, że siatka terminali dalej jest dość dziurawa, a poza tym różnica w czasie między wyciągnięciem telefonu a karty PayPass nie jest aż tak znaczna. Co nie znaczy, że nie kibicuję temu rozwiązaniu i czekam, aż konkurencja Orange zaoferuje swoje programy płatności zbliżeniowych.

Fota: Webbite

Partner sekcji mobilnej:


Alternatywna zawartość w przypadku braku flash-a

Patronem sekcji Mobile jest Sony Mobile, producent Xperia™ T – smartfona sprawdzonego przez Jamesa Bonda. Xperia T wyposażona została w najlepszy ekran HD o przekątnej 4,6 cala z technologią Mobile BRAVIA® Engine oraz doskonały aparat fotograficzny o rozdzielczości 13 MP z funkcją fast capture.

Smartfon napędza dwurdzeniowy procesor najnowszej generacji o taktowaniu 1,5 GHz, zapewniający dłuższe życie baterii, szybkie działanie i ultra-ostrą grafikę.


 
 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu