Smartfony

Oppo Find X oszukuje w benchmarkach, a iPhone XS Max niszczy Google Pixel 3

Paweł Winiarski
Oppo Find X oszukuje w benchmarkach, a iPhone XS Max niszczy Google Pixel 3
22

Pamiętacie informacje o tym, że smartfony Huawei i Honor oszukują w benchmarkach? Niedługo po tym 3DMark wyrzucił urządzenia tych producentów ze swojej bazy. Wygląda jednak na to, że nie tylko oni naginają benchmarkową rzeczywistość, by telefony wypadały lepiej w testach. Oppo robi podobnie przy okazji swojego Find X.

Z analiz przeprowadzonych na prywatnych i publicznych wersjach benchmarka wynika, że w przypadku Oppo Find X telefonowi udało się osiągnąć wyniki podkręcone aż o 41%, co gorsza, oszukiwanie w benchmarkach dotyczy również wypuszczonego niedawno innego modelu firmy - Oppo F7.

Powiecie, że ktoś chce zaszkodzić chińskiej firmie, czuje jej oddech na karku - bo ostatnio tylko chińskie smartfony pokazują jakieś innowacje. Niestety nie chodzi o to, Oppo samo przyznało się do tego, że kiedy ich urządzenia rozpoznają aplikację testową tego typu, system pozwala układowi SoC na działanie z pełną prędkością, by zapewnić jak najlepszy wynik. Kiedy jednak taka appka benchmarkowa nie zostanie wykryta, smartfon używa programu optymalizacji energii, który sprawia, że telefon działa mniej wydajnie i doskonale widać to w programach typu 3DMark. Chyba nie muszę mówić, że takie działania nie są zgodne z zasadami aplikacji testowej 3DMarka i właśnie dlatego smartfony stosujące takie sztuczki są usuwane z listy, prawda?

Tymczasem, pozostając w temacie benchmarków, porównano Apple iPhone XS Max i Pixel 3 - a co za tym idzie czip A12 Bionic ze Snapdragonem 845.

Greenbench

iPhone XS Max ukończył test z wynikiem 4 816 punktów w single-core i 11 584 w multi-core. Pixel 3 osiągnął natomiast w pierwszym teście 2 393 punkty, w drugim 8 312. Różnica jest ogromna, w przypadku testu single-core ponad dwukrotnie lepszy wynik dla telefonu Apple.

W teście grafiki iPhone zdobył 22 278 punktów, Pixel 13 845.

AnTuTu

W teście wydajności iPhone XS Max skończył z wynikiem 363 687 punktów, Pixel 3 284 546 punktów.

W teście HTML5 iPhone XS Max uzyskał wynik o 35% lepszy niż Pixel 3 - odpowiednio 46 531 punktów do 34 674 punktów.

Octane 2.0

iPhone XS Max zakończył test z wynikiem 43 220, Pixel 3 z 16 396. Różnica jest kolosalna.

GFXBench

W OpenGL 1080p Manhattan Offscreen test iPhone XS Max uzyskał 120 fps-ów, Pixel 3 natomiast 83 fps-y.

Z jednej strony to tylko cyferki, które znaczą duża w teorii - potrafią bowiem pokazać czarno na białym różnice w wydajności dwóch urządzeń. Tylko przypomnijcie sobie, co pisałem wyżej o Oppo Find X i zastanówcie się, czy jest jakikolwiek sens w ogóle patrzeć na benchmarki, skoro firmy uciekają się do różnych sztuczek mających na celu osiągnięcie przez ich urządzenia lepszych wyników.

Powiecie, że nie ma sensu stawiać obok siebie iPhone'a i telefonu z Androidem, bo Apple ma własny hardware i system operacyjny, co zawsze wygra z fragmentacją rynku Androida. To prawda, nie można jednak zapominać, że przecież seria Pixel powstała właśnie po to, by pokazać jak dobrze Google potrafi zoptymalizować swój własny system na urządzeniu sygnowanych logo ich własnej firmy.

grafiki

źródło
źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu