Motoryzacja

Miasta będą mogły wprowadzić opłaty za wjazd do centrum: sprawdź godziny ich obowiązywania

Marek Adamowicz
Miasta będą mogły wprowadzić opłaty za wjazd do centrum: sprawdź godziny ich obowiązywania
145

Jeszcze nie ma uchwalonych przepisów, a opłaty za wjazd do centrum już budzą emocje. Na szczęście wszystko wskazuje, że płatne będą wyłącznie godziny 9-17.

Przepisy wprowadzające opłaty za wjazd do centrum miasta jeszcze nie weszły w życie, a już wzbudzają ogrom emocji. Wszystko przez ustawę o biokomponentach i biopaliwach, które dają lokalnym władzom możliwość wprowadzenia opłat za poruszanie się po centrum nieekologicznym samochodem. Dzięki poselskiej poprawce pobieranie opłat zostanie ograniczone do kilku godzin – pierwotnie miały one obowiązywać przez całą dobę.

Chcesz wjechać do centrum miasta? Musisz zapłacić!

Jeszcze w tym roku mogą pojawić się przepisy, które umożliwią wprowadzenie, władzom polskich miast opłat za wjazd do centrum. Jeszcze miesiąc temu wyglądało na to, że ustalanie wysokości opłat przeniesione zostanie ze stopnia centralnego (obecnie jest to regulowane odgórnie na ministerialnym poziomie) na stopień lokalny. Górny limit został ustalony na poziomie 0,15% minimalnego wynagrodzenia co dawało stawkę 3,15 zł za godzinę - oczywiście za strefę miejską, bowiem ma powstać też strefa śródmiejska, gdzie godzina wjazdu może kosztować nawet 9,45 zł za godzinę!. Teraz okazuje się, że płatna nie będzie cała doba, lecz tylko kilka godzin w ciągu całego dnia.

Wszystko dzięki posłowi Kukiz’15 Krzysztofowi Sitarskiemu, który złożył odpowiednią poprawkę. O ile nie zmieniona zostanie lista samochodów zwolnionych z opłat (mowa tutaj o kierowcach aut elektrycznych, napędzanych na wodór i gaz CNG lub LNG – prowadzący hybrydy i hybrydy typu plug-in będą musieli płacić!) o tyle wprowadzone zostaną ograniczenia czasowe. Pobieranie opłat za wjazd do centrum ma obowiązywać od godziny 9 rano do godziny 17.

Według posła Sitarskiego taki przedział godzinowy umożliwi m.in. rodzicom bezpłatne zawiezienie dzieci do przedszkola lub szkoły. Jednak w przypadku kiedy konieczne będzie wcześniejsze odebranie pociechy, już rodzic zmuszony zostanie do uiszczenia opłaty – chyba, że poczeka do godziny 17. Ustawa wprowadzająca opłaty jest obecnie opracowywana przez posłów, lecz możliwe, że zacznie obowiązywać jeszcze przed wakacjami.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu