Polacy nie przestraszyli się płatności zbliżeniowych, nie przyczyniło się do tego nawet straszenie ściągnięcia pieniędzy z karty w autobusie i tym podobne historie opisywane w sieci. Polacy ochoczo zaczęli korzystać z kart zbliżeniowych, podobnie jak z Google Pay, a już niedługo będą korzystać z Apple Pay.
NBP opublikowało raport za IV kwartał - Informacja o kartach płatniczych IV kwartał 2017 r, który dostarcza ciekawych informacji o rynku kart płatniczych w Polsce.
Na koniec 2017 roku w portfelach Polaków znajdowało się 39,1 mln kart płatniczych, o ponad 0,5 mln więcej niż na koniec III kwartału ubiegłego roku. Z liczby też aż 31,1 mln sztuk to karty zbliżeniowe, co oznacza, że już 79,6% kart płatniczych, to te z funkcją zbliżeniową.
Jak wygląda podział tego rynku? Nadal większy tort zgarnia VISA, która ma 55% udział w Polsce, a 44% kart w obiegu jest od Mastercarda, inni dostawcy odpowiadają za jednoprocentowy udział w rynku.
W zdecydowanej większości są to karty debetowe (78%), których na koniec 2017 roku było 30,5 mln sztuk (wzrost o 394 tys.), kredytowe z kolei stanowią 14,9% z ogólnej liczby kart płatniczych w Polsce, na koniec IV kwartału 2017 roku było ich 5,8 mln sztuk w obiegu, w porównaniu z III kwartałem 2017 roku mniej o 83 tys. sztuk, co stanowiło spadek o 1,4%.
Rekordową popularność 79,6% (31,1 mln sztuk) wśród wszystkich kart płatniczych, odnotowały na koniec roku 2017 roku karty zbliżeniowe PayWave (VISA) i PayPass (Mastercard). W porównaniu z poprzednim kwartałem liczba ich zwiększyła się o 529 tys. szt., co stanowiło wzrost o 1,7%.
Jak ten stan posiadania przekładał się na liczbę transakcji tymi kartami? W IV kwartale 2017 roku było ich 1,2 mld, z czego większość przypadała na karty debetowe (91,1%). Kredytowe - 8,2%, przedpłacone - 0,4%, obciążeniowe 0,2%.
Do liczby transakcji kartami wlicza się wszystkie możliwe operacje przy użyciu karty, a w szczególności wypłaty z bankomatu, wypłata w kasie banku, cash back, płatności bezgotówkowe w punktach handlowo-usługowych i płatności bezgotówkowe w sieci.
Jeśli chodzi o wartość tych transakcji, to również był rekordowa, w IV kwartale 2017 roku sięgnęła do poziomu 171,5 mld zł, czyli była większa o 3 mld w porównaniu z poprzednim kwartałem.
Nadal większość stanowią tu transakcje gotówkowe, czyli na przykład wypłaty z bankomatów, spośród wszystkich transakcji kartami 58,3% kończyło się wypłatą gotówki, a 41,7 były to transakcje bezgotówkowe. Widać jednak, że ten trend się zmienia na korzyść bezgotówkowych transakcji i już niedługo powinno się to wyrównać.
Wróćmy jeszcze do tych kart zbliżeniowych, bo to, że stanowią większość to jedno, ale ile tak naprawdę transakcji tymi kartami jest zbliżeniowych, to inna i ważniejsza sprawa. Okazuje się, że jest to już prawie 70% z ogólnej liczby transakcji kartami zbliżeniowymi bezgotówkowymi.
Z ciekawszych danych, jakie znalazłem w raporcie wymienię jeszcze tylko ogromny (w porównaniu z poprzednimi kwartałami) wzrost liczby transakcji kartowych w internecie, w IV kwartale 2017 roku było ich 16,4 mln transakcji, co w porównaniu z III kwartałem 2017 roku było wzrostem, aż o 1/4 o 3,6 mln transakcji.
Całość raportu za IV kwartał 2017 roku i poprzednie dostępna jest na stronach NBP.
Photo: tangducminh/Depositphotos.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu