Felietony

Onet zrobił konkurencję dla Wykopu - wyczaj.to!

Grzegorz Marczak
Onet zrobił konkurencję dla Wykopu - wyczaj.to!
60

Pierwsze próby konkurowania z wykop.pl podjęła przed laty Gazeta ze swoim Gwarem. Wszyscy wiemy jak się to zakończyło. Teraz jak widać przyszedł czas na Onet, który wspólnie z trzy osobowym zespołem zrobił Wyczaj.to. Nie będę opisywał mechaniki działania wyczaj.to bo jest ona bardzo podobna do wy...

Pierwsze próby konkurowania z wykop.pl podjęła przed laty Gazeta ze swoim Gwarem. Wszyscy wiemy jak się to zakończyło. Teraz jak widać przyszedł czas na Onet, który wspólnie z trzy osobowym zespołem zrobił Wyczaj.to.

Nie będę opisywał mechaniki działania wyczaj.to bo jest ona bardzo podobna do wykopu i skupię się jedynie na różnicach, których w wyczaj.to jest kilka.

Przede wszystkim w wyczaj.to aktywny użytkownik może zarobić pieniądze (od 9 lutego). Miesięcznie przeznaczone jest 6 tysięcy złotych dla użytkowników którzy dodadzą do serwisu najbardziej popularne linki (co tydzień będzie nagroda za dodanie najciekawszego odnośnika, za pierwsze miejsce dostaniemy 400 PLN!). Dodatkowo możemy dorobić poprzez dodawanie ekskluzywnych treści czyli takich które sami stworzyliśmy i zobowiązujemy się do umieszczenie ich jedynie w wyczaj.toZ tego co widzę oprócz dodawania odnośników można też uploadować w wyczaj.to pliki video, audio oraz zdjęcia i obrazki - to zapewne funkcja wspierająca treści premium. Widać też drobne różnice jeśli chodzi o informacje opisujące dany link (na przykład ilość odsłon), widać czytelniejszy profil użytkownika wraz z możliwością dodawani znajomych itp. Natomiast widać też bardzo, bardzo dużo podobieństw z wykopem.

Wizualnie wyczaj.to nie wygląda źle aczkolwiek nie jest to moja ulubiona stylistyka (nie twierdzę natomiast, że nie może się podobać).

Pytanie czy to co jest w tej chwili na stronie łącznie z możliwością zarabiania (a moim zdaniem 400 PLN za dodanie linka który będzie hitem tygodnia to sporo pieniędzy) wystarczy aby skutecznie konkurować z wykopem czy też potrzebne będzie większe wsparcie Onetu?

Mimo iż wyczaj.to nie zachwycił mnie niczym szczególnym to jednak obserwowanie tego serwisu oraz jego rozwoju przez Onet może być bardzo ciekawe (może Onet pokusi się o publikowanie najlepszych treści na głównej stronie?). Z jednej strony mamy wykop z bardzo lojalnymi internautami z drugiej mamy Onet który potrafi skutecznie reklamować i rozkręcać swoje serwisy i na dodatek chce płacić internautom za zaangażowanie i aktywność w serwisie.

Może się też okazać, że te dwa serwisy nie będą specjalnie na siebie miały wpływu? Natomiast przy silnej promocji wyczaj.to przez Onet rozwój wykopu może być trochę spowolniony (bo w końcu oba serwisy kierowane są to tak zwanego mainstreamu).

Kiedy pierwszy raz usłyszałem plotki o tym, że Onet robi konkurencję dla Wykopu myślałem, że będzie to coś w stylu Yahoo Buzz czyli może trochę mniej rozrywkowo ale za to z publikacją najlepszych newsów na głównej stronie portalu. Onet zrobił wyczaj.to na trochę innym poziomie - w sumie nie ma się co dziwić bo jak wiemy rozrywka rządzi polskim internetem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

wykop.plonet.plwyczaj.to