Felietony

Relacje online na Flakerze czy Blipie to fikcja - może grupy pomogą?

Grzegorz Marczak
Relacje online na Flakerze czy Blipie to fikcja - może grupy pomogą?
16

Nastawiłem się dzisiaj na obejrzenie relacji video ze spotkania Barcamp 7.1. Niestety wypadło mi w tym czasie spotkanie, więc postanowiłem wieczorem przejrzeć flakera i blipa, aby przeczytać co się działo. Wszyscy przecież mówią, że właśnie relacjonowanie konferencji i prezentacji to jedna z zalet t...

Nastawiłem się dzisiaj na obejrzenie relacji video ze spotkania Barcamp 7.1. Niestety wypadło mi w tym czasie spotkanie, więc postanowiłem wieczorem przejrzeć flakera i blipa, aby przeczytać co się działo. Wszyscy przecież mówią, że właśnie relacjonowanie konferencji i prezentacji to jedna z zalet tego typu serwisów. Niestety w naszym wykonaniu to nie działa.

Osoby będące na barcamp 7.1 korzystały z blipa i po części z flakera jak z chatu, zapis tego co się działo jest dla mnie mało wartościowy, a czytanie krótkich 3 czy 4 wyrazowych komentarzy odnoszących się do bieżącej sytuacji na spotkaniu nijak nie pomaga zrozumieć co się dzieje, czy też o czym jest dana prezentacja. Oczywiście każdy korzysta z flakera czy blipa jak chce i nie chcę tego krytykować szkoda tylko, że nie można jakoś odseparować dyskusji od relacji z imprez takich jak barcamp.

Jedynie czego dowiedziałem się z kilkuset statusów to, że relacja wideo też nie do końca działał i się często zacinał.Szkoda, że nie można na żywo dowiedzieć się co tak naprawdę dzieje się na konferencjach. Była by to z pewnością duża wartość dodana w wykonaniu naszych reprezentantów tak zwanych nowych mediów. Dzięki fajnym i wartościowym relacjom na żywo z pewnością zarówno flaker jak i blip zyskały by nowych użytkowników (jeśli do takich imprez powstała by jeszcze dedykowana mini strona, to był by, jak mówi młodzież "full wypas").

Rozmawiałem ostatnio z Marcinem na temat grup i tego, czy nie można by czegoś o tym kształcie wprowadzić na blipie. Różnicą między grupą a tagiem było by na przykład to, że nie każdy mógłby zapisać się do grupy i "puszczać" w niej informacje lub też powstawały by grupy dedykowane do opisywania tego co się dzieje na imprezach. Dzięki temu można by przeprowadzić relacje z konferencji w sposób bardziej pożyteczny (oczywiście informując wcześniej osoby z grupy o kilku prostych zasadach pisania). W chwili obecnej to co można zrobić, aby pozbyć się mało sensownych informacji to dodać kogoś do grupy ignorowanych użytkowników - niestety przy dużej ilości komunikatów dotyczącej jednego wydarzenia, które właśnie trwa może być to niemożliwe do zrealizowania.

Grupy to zresztą funkcjonalność, którą również zgłosiłem jako pomysł na ulepszenie flakera - szczególnie w serwisach lifestreamingowych. Ułożenie i pogrupowanie tematyczne informacji jest bardzo pożyteczne i może usprawnić odbiór dużej ilości informacji.

Mam nadzieję, że zarówno Flaker jak i Blip wprowadzą kiedyś grupy czym zrobią ukłon w stronę użytkowników którzy nie do końca traktują te serwisy jako komunikator (co nie jest oczywiście niczym zły tylko w niektórych sytuacjach przeszkadza).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu