BlackBerry

"Olbrzym" od BlackBerry - poznajcie Z30

Konrad Kozłowski
18

Ostatnie wiadomości dotyczące firmy BlackBerry nie były raczej dobrymi informacjami dla posiadaczy smartfonów tej firmy oraz jej sympatyków. Chwalony, również przeze mnie, system BlackBerry10 okazał się jednak obietnicą bez pokrycia, ponieważ przede wszystkim zabrakło urządzeń, na których mógłby on...

Ostatnie wiadomości dotyczące firmy BlackBerry nie były raczej dobrymi informacjami dla posiadaczy smartfonów tej firmy oraz jej sympatyków. Chwalony, również przeze mnie, system BlackBerry10 okazał się jednak obietnicą bez pokrycia, ponieważ przede wszystkim zabrakło urządzeń, na których mógłby on zostać sprzedany klientom. Modele Z10 i Q10 nie spełniły większości pokładanych w nich nadziei, dlaczego więc Z30 miałby to zrobić?

Większe znaczy lepsze? Być może to nie tą zasadą kierowało się BlackBerry przygotowując swój najnowszy produkt, lecz trudno opisując Z30 pominąć taką nowość jak pięciocalowy ekran wykonany w technologii AMOLED, który definiuje rozmiar smartfona BlackBerry. W środku znalazł się nowy procesor o taktowaniu 1,7GHz oraz pojemniejsza bateria - 2880mAh to całkiem sporo. Według zapewnień producenta ma to pozwolić na pracę smartfona przez 25 godzin bez ładowania. Nawet gdyby ta obietnica znalazła odbicie w rzeczywistości to i tak niewiele zmieni to w naszej smartfonowej codzienności, gdzie pod koniec dnia zawsze sięgamy po ładowarkę. W Z30 umieszczone zostały głośniki stereo oraz zastosowana została technologia BlackBerry Natural Sound mająca zapewnić najwyższą jakość rozmów.

BlackBerry Z30 to także system BB oznaczony numerkiem 10.2. Wśród nowości znalazł się nowy "priorytetowy" hub. Jego zadaniem jest przeanalizowanie naszych kontaktów oraz prowadzonych konwersacji, by móc wyświetlić te dla nas najistotniejsze. Kiedy BlackBerry Z30 pojawi się na rynku? Wielka Brytania i Bliski Wschód mają otrzymać go już w przyszłym tygodniu, zaś w przypadku pozostałych regionów mowa jest, że stanie się to jeszcze przed świętami.

Czy ten model zdoła odmienić sytuację w jakiej znalazło się BlackBerry? Na pewno nie w sposób drastyczny. Trzecie miejsce w wyścigu systemów mobilnych utrzymuje Windows Phone Microsoftu napędzany przez smartfony Nokii. Do niedawna zadawane było pytanie o miejsce dla trzeciego gracza na rynku - w moim odczuciu rynek zdołał "wchłonąć" kolejną platformę i jest nią właśnie mobilna odsłona "ósemki". Walka o miejsce zaraz poza podium może okazać się nawet efektownym widowskiem, gdzie pojedynek stoczą między innymi BlackBerry 10 i Firefox OS, systemy które celują w zupełnie różne grona odbiorców.

Źródło: ATD.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

BlackBerryBlackBerry 10BB10