Felietony

Oktawave partnerem merytorycznym cyklu o chmurze na Antyweb!

Grzegorz Marczak
Oktawave partnerem merytorycznym cyklu o chmurze na Antyweb!
33

Od dłuższego czasu pracuję nad tym, aby zamiast klasycznych artykułów sponsorowanych (formy reklamy której nie stosujemy na Antyweb i która jest moim zdaniem mało efektywna) pozyskiwać partnerów merytorycznych, którzy w komercyjnej usłudze będą pisać merytoryczne teksty o swojej branży. Miło...

Od dłuższego czasu pracuję nad tym, aby zamiast klasycznych artykułów sponsorowanych (formy reklamy której nie stosujemy na Antyweb i która jest moim zdaniem mało efektywna) pozyskiwać partnerów merytorycznych, którzy w komercyjnej usłudze będą pisać merytoryczne teksty o swojej branży.

Miło mi jest poinformować, że pierwszą tego typu współprace Antyweb podjął z firmą Oktawave - tematem przewodnim będzie oczywiście chmura oraz usługi w chmurze.

Kilka słów wprowadzenia o naszym partnerze.

O Oktawave

Oktawave to polska chmura obliczeniowa. Powstała jako inwestycja K2 Internet SA przy wsparciu programu PARP 1.4-4.1. Oznacza to, że oprócz środków z K2 dostali pieniądze na prace badawczo rozwojowe oraz wdrożenie efektów tych prac. Wynikiem tego jest - jak twierdzą - bardzo szybka technologia potrafiącą obsłużyć prędkość odczytu i zapisu na poziomie 1mln IOPS (patentują właśnie to rozwiązanie), przy czym w usłudze komercyjnej jest ona ograniczona do 300 tysięcy IOPS, co jak twierdzą i tak przebija parametry oferowane przez Amazon. Więcej o tym możecie poczytać tutaj - jest też baza wiedzy dla zainteresowanych.

Inne elementy charakterystyczne dla polskiej chmury obliczeniowej Oktawave:

  • Przede wszystkim lokalizacja w Polsce. Teoretycznie lokalizacja centrum danych nie jest istotna, ale w praktyce okazuje się, że ludzie poszukują lokalnych rozwiązań (bo bliżej, lepszy kontakt z wsparciem itp.).
  • Autoskaler czyli automatyczne skalowanie parametrów usługi do naszych potrzeb. Przy czym rozliczane zawsze godzinowo - dzięki temu rozwiązaniu nagłe skoki w ruchu nie zabiją naszego serwera, a za dodatkowe zasoby zapłacimy tylko wtedy, kiedy były używane (przydałoby się dla Antyweb coś takiego).
  • Rozliczenia godzinowe. Możemy uruchomić farmę serwerów na kilka godzin i potem ją wyłączyć. Przydatne w momencie, kiedy planujemy większą akcję. W normalnych warunkach zbudowanie takiej infrastruktury na kilka dni byłoby nieopłacalne.
  • Płacę za to, co wykorzystałem. I to jest pewnie główna różnica między chmurą a klasycznym hostingiem. Gdzie w tym drugim płaci się często za nadmierną wydajność tylko po to, aby w razie potrzeby być w stanie obsłużyć skoki w ruchu.
  • Jest też API. Ciekawy jestem, czy wiele firm skorzysta z takiej opcji? Teoretycznie pomocna, bo można wyobrazić sobie, że przez interfejs z systemu klienta wpada do chmury sygnał o uruchomieniu 100 dodatkowych serwerów itp.
  • Na końcu to co najważniejsze. Tańsi od Amazona :). Choć z tego, co się orientuję, to akurat już od jakiegoś czasu Amazon przestał być tak atrakcyjny cenowo jak kiedyś.

O współpracy

W jej ramach specjaliści z Oktawave napiszą trzy eksperckie artykuły dotyczące chmury. Postaramy się rozwiać trochę wątpliwości związanych z tego typu usługami, pokazać, z czym to się je i do czego można to wykorzystać. Nad stroną merytoryczną artykułów będzie również czuwać redakcja Antyweb - chcemy, aby to były wartościowe teksty, bo nie widzimy za dużej wartości w tekstach reklamowych. Tak więc spece od Oktawave będą pisać o branży i technologiach a nie o Oktawave :).

Mam nadzieję, że tego typu akcja pokaże, że można stworzyć lepszą formułę współpracy niż artykuł sponsorowany czy przepisywanie informacji prasowych. Firma ma szansę pokazać, że ma wiedzę i speców w danej branży, a czytelnicy będą mogli zapoznać się z eksperckimi tekstami.

W ramach współpracy planujemy też konkurs dla czytelników. Założę się, że nagrodą będzie jakaś chmura - i raczej nie będzie to chmura deszczu:).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu