Polska

OKO.press używa sieci TOR do zbierania zgłoszeń internautów w sprawie odkrytych afer

Grzegorz Ułan
OKO.press używa sieci TOR do zbierania zgłoszeń internautów w sprawie odkrytych afer
1

O starcie tego serwisu informował Was już Grzegorz w tym wpisie - Świetny serwis dziennikarski o „prawdzie”. W skrócie, chcą się zajmować ujawnianiem i opisywaniem nieprawidłowości czy afer w polskiej sferze publicznej.

Teraz chcą zachęcić do tego również internautów, z tym że w dość specyficzny sposób, niespotykany wśród polskich serwisów internetowych. Jak czytamy we wpisie instruującym zasady korzystania z platformy SYGNAŁ, będzie ona działała wyłącznie w sieci TOR, co ma służyć ochronie prywatności i tożsamości zgłaszających swoje treści serwisowi.

Prócz podstawowych porad typu usunięcie metadanych z plików czy korzystanie z publicznych punktów dostępu do sieci podczas przesyłania swoich materiałów, jest również instrukcja zainstalowania przeglądarki TOR:

Jak i samej platformy do zgłaszania SYGNAŁ:

Po uruchomieniu strony http://p6vbgbn7ggutkt3i.onion/ w przeglądarce TOR, możemy zostawić swoje zgłoszenie w postaci jego nazwy, opisu i ewentualnie załączonych dokumentów.

Po wysłaniu zgłoszenia zostanie nam przydzielony indywidualny numer, którym będziemy się logować wpisując go w odpowiednie pole na tej samej stronie.

Będzie to lista naszych zgłoszeń wraz z miejscem na dodatkową korespondencję z pracownikami serwisu.

Całość wykorzystuje oczywiście już w pełni gotowe rozwiązanie GlobaLeaks, ale sam pomysł aby w ten sposób komunikować się z osobami chętnymi do dzielenia się swoimi odkryciami, jak najbardziej mi się podoba.

Co prawda ciężko mi sobie wyobrazić, by nagle zwykli obywatele zaczęli słać swoje znaleziska, afery czy jakieś udokumentowane korupcje, ale ułatwi to zgłaszanie osobom, które mają wiedzę, być może bezpośrednio zetknęli się z takowymi przypadkami, ale w obawie o rodzinę czy pracę powstrzymywali się przed ich ujawnieniem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu