Google

Ojciec Androida - Andy Rubin opuszcza Google

Jakub Szczęsny
Ojciec Androida - Andy Rubin opuszcza Google
1

Nie, nie żartujemy. Jeden z współzałożycieli Android Incorporated opuszcza Google, by stworzyć inkubator przedsiębiorczości skupiony na rozwiązaniach sprzętowych. Rolę Rubina przejmie James Kuffner, jeden z naczelnych badaczy w Mountain View oraz naukowiec w Carnegie Mellon University. Rubin dotychc...

Nie, nie żartujemy. Jeden z współzałożycieli Android Incorporated opuszcza Google, by stworzyć inkubator przedsiębiorczości skupiony na rozwiązaniach sprzętowych. Rolę Rubina przejmie James Kuffner, jeden z naczelnych badaczy w Mountain View oraz naukowiec w Carnegie Mellon University. Rubin dotychczas był liderem zespołu odpowiedzialnego za robotykę.

W swoim oświadczeniu dyrektor generalny Google, Larry Page oznajmił, iż życzy Andy'emu wszystkiego najlepszego na nowej ścieżce zawodowej oraz stwierdził, iż wraz z Androidem stworzył coś niesamowicie wartościowego wraz z miliardami zadowolonych użytkowników. Page zakończył swoje oświadczenie słowami "Thank you.", którymi jednoznacznie podziękował Rubinowi za dotychczasową współprace.

Blisko 10 lat przygody z Rubina z Google zaczęło się od przejęcia przez wyszukiwarkowego giganta firmy, która prowadziła prace nad systemem operacyjnym zorientowanym na urządzenia mobilne. W roku 2005, gdy spółka przeszła pod skrzydła Google, Rubin objął stanowisko szefa projektu Android i piastował je aż do roku 2013, gdy na jego miejsce wskoczył nie kto inny, jak Sundar Pichai. Nieoficjalnie mówi się, że jedną z przyczyn odejścia Rubina z Google było niezadowolenie z jego słabnącej w firmie popularności na rzecz Sundara. Wiadomość ta zbiega się niemal z ostatnimi informacjami o tym, iż Pichai objął szefostwo w kolejnych działach giganta, odciążając przy tym intensywnie pracującego od ponad 15 lat Page'a.

Kariera Rubina rozpoczęła się w firmie Zeiss, gdzie w latach 1986-1989 pracował jako inżynier robotyki. Następnie przeniósł się do Apple, gdzie również wystąpił na stanowisku inżynierskim - tutaj jednak w dziedzinie produkcji. Po drodze zahaczył jeszcze o General Magic oraz MSN TV (Artemis Research i projekt WebTV, potem zakupiony przez Microsoft) aż ostatecznie zdecydował się na stworzenie Danger - spółki zajmującej się tworzeniem urządzeń o możliwościach PDA - spółka ta następnie także została zakupiona przez giganta z Redmond. Po tym, Rubin zajął się projektem Android, ostatecznie zakupionym przez Google.

Andy Rubin nieco chowa się w cień, ale coś mi podpowiada, że jeszcze o nim usłyszymy. Doświadczenie nabyte w Google, niemałe umiejętności i pasja definiują go jako człowieka, który raz na zawsze zmienił oblicze nowych technologii - wraz z Google i Androidem.

Grafika: 1, 2

Źródło: TheVerge

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu