Świat

Oficjalny komunikat w sprawie odsiebie.com - będą zarzuty?

Grzegorz Marczak
Oficjalny komunikat w sprawie odsiebie.com - będą zarzuty?
58

Na stronach dolnośląskiej policji pojawił się oficjalny komunikat w sprawie zatrzymania dwóch administratorów serwisu odsiebie.com: Policjanci zatrzymali administratorów portalu hostingowego. Sprawcy przyjmowali nielegalne oprogramowanie a następnie umożliwiali pobieranie go innym osobom. Jak ust...

Na stronach dolnośląskiej policji pojawił się oficjalny komunikat w sprawie zatrzymania dwóch administratorów serwisu odsiebie.com:

Policjanci zatrzymali administratorów portalu hostingowego. Sprawcy przyjmowali nielegalne oprogramowanie a następnie umożliwiali pobieranie go innym osobom. Jak ustalili policjanci portal mogło odwiedzić ponad 4 miliony osób. W tym czasie zanotowano również niespotykaną liczbę odsłon witryn sięgająca ponad 120 milionów. Wstępne ustalenia policjantów wskazują, że straty jakie spowodowali sprawcy są nie mniejsze niż 250 tysięcy złotych. Portal został zablokowany. Za tego typu przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat >> całość

Z całej notki najważniejsza w tej sprawie informacja to:

Jak ustalili policjanci administratorzy nie podjęli żadnych działań mających na celu ograniczenie przestępczego procederu. W tym czasie portal mogło odwiedzić ponad 4 miliony osób. Zanotowano również niespotykaną liczbę odsłon witryn sięgająca ponad 120 milionów.

Jeśli faktycznie Policja jest w stanie udowodnić, że administratorzy nie podejmowali działań w celu ograniczenia przepływu nielegalnych treści to sprawa robi się bardzo poważna. Nie pomaga też zapewne fakt, że w domu zatrzymanych osób znaleziono płyty oraz dyski z pirackimi materiałami.

Nadal zastanawiająca jest reakcja Policji czyli zatrzymanie, zabezpieczenie mienia na poczet start itp. Nie znając szczegół trochę trudno wyrokować czy są to działania standardowe w takich przypadkach czy też jest to coś "niespotykanego".

Całą sytuacją mogą być też przestraszeni użytkownicy serwisu odsiebie.com. O ile ściągnięcie filmu można w jakiś sposób obronić "użytkiem własnym" o tyle wgrywanie i udostępnianie treści już nie. Tak samo nie ma żadnych okoliczności łagodzących jeśli ktoś ściąga lub udostępnia programy komputerowe bez posiadania na nie oczywiście licencji. Webhosting, który już też opisał tę sytuację również sugeruje, że użytkownicy serwis faktycznie mogą czuć się zagrożeni.

Bardzo ciekawy jestem komentarzy prawników na ten temat i rozwoju całej sytuacji. Wydaje mi się też, że serwisy typu Chomikuj.pl i podobne do odsiebie.com za chwilę przeprowadzą (o ile już tego nie zrobiły) masowe czyszczenie swoich zasobów.

Aktualizacja - w serwisie dobreprogramy.pl ukazała się nieco poszerzona informacja dotycząc odsiebie.com. Wynika z niej, że administratorzy dopuszczali się zaniechań w stosunku do próśb o usunięcie przechowywanych treści. Kolejna rzecz to wspomnienie, że najbardziej aktywni użytkownicy serwisu mogą czuć się zagrożeni (grupa kilkunastu użytkowników serwisu była w stanie udostępnić ponad 200 tys. plików dziennie ).

Ps. Informacje na temat odsiebie.com i rozwoju całej sytuacji można śledzić na techall.pl pod tagiem odsiebie.com

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu