Felietony

Oficjalny komunikat grupy Nokaut w sprawie dzisiejszej blokady zaskakuje

Grzegorz Marczak
Oficjalny komunikat grupy Nokaut w sprawie dzisiejszej blokady zaskakuje
76

Nokaut to jedna z ofiar porządków jakie przeprowadziło dzisiaj Google. Niezbyt to szczęśliwy okres dla tej spółki na takie akcje - wchodząc na GPW najlepiej jest mieć czyste przedpole i dobrą prasę. W każdym razie Michał Jaskólski przesłał mi oficjalny komunikat grupy Nokuat odnośnie dzisiejszych w...

Nokaut to jedna z ofiar porządków jakie przeprowadziło dzisiaj Google. Niezbyt to szczęśliwy okres dla tej spółki na takie akcje - wchodząc na GPW najlepiej jest mieć czyste przedpole i dobrą prasę. W każdym razie Michał Jaskólski przesłał mi oficjalny komunikat grupy Nokuat odnośnie dzisiejszych wydarzeń. Jego treść jest nieco zaskakując bo wygląda na to, że Nokaut jest zadowolony z radykalnych kroków jakie podjęło Google ponieważ dotychczasowy stan rzeczy nie był dobry.

W dniu 30 stycznia wiele czołowych serwisów internetowych dostało od Google tzw. „filtr”, oznaczający, że wyniki wyszukiwania z tych serwisów tymczasowo pojawiają się kilkadziesiąt pozycji niżej niż dotychczas, niezależnie od hasła.

Nokaut.pl w trybie natychmiastowym podjął współpracę z Google nad szybkim przywróceniem porównywarki na czołowe pozycje, dostosowując się do nowego podejścia w zakresie polityki oceny linków pozycjonujących. Mamy nadzieję, że efekty tych działań będą widoczne w ciągu najbliższych dni. Dotychczas Google skupiało się na ocenie wartości linków bezpośrednio na stronach, które takie linki zamieszczały i to one były głównym obiektem ewentualnych restrykcji ze strony Google. Te działania nie przynosiły zamierzonych skutków, ponieważ ciągle powstawały nowe linkujące witryny. Ze strony Google była to swego rodzaju walka z wiatrakami, a dla firm - które chciały konkurować o pozycje w wyszukiwarce - jedyna szansa na nawiązanie konkurencji.

W naszej opinii Google dokonało dość drastycznego, odważnego, ale słusznego kroku. Popieramy działania Google polegające na poprawianiu jakości wyników wyszukiwania - i to mimo tego, że chwilowo sami ponieśliśmy konsekwencje prowadzonej przez wyszukiwarkę akcji. Konkurowanie o pozycje w Google ma teraz szansę na to, by polegać na faktycznym konkurowaniu jakością serwisu, co sprawia, że w zmianie podejścia do problemu ze strony Google widzimy szansę również dla serwisu Nokaut.pl.

Porównywarki cen są bardzo cennym narzędziem dla każdego konsumenta, dostarczając mu unikalnej treści. W jednym miejscu informują o milionach produktów, umożliwiając dotarcie do ich danych technicznych, zdjęć, opinii czy innych szczegółów na ich temat. Pozwalają też na sprawdzenie opinii o sklepach, weryfikację ich wiarygodności oraz to, co jest w zasadzie najważniejsze – na porównanie w jednym miejscu ofert sklepów nie tylko według ceny, ale także innych kryteriów - lokalizacji, dostępności czy oceny sklepu.

Dostajemy sporo sygnałów od naszych użytkowników o utrudnieniach związanych z działaniem Google, zwłaszcza tych, którzy wchodzili do serwisu Nokaut.pl przez tę wyszukiwarkę. Użytkowników przyzwyczajonych do wpisywania nazwy produktu lub kategorii w Google i trafiających do Nokaut.pl tą drogą, zapraszamy teraz bezpośrednio do nas.

Bardzo cenię sobie Nokaut i fachową wiedzę zespołu prowadzące tę firmę ale będąc szczerym te wyznania z ust tej branży zakrawają trochę na hipokryzje - choć oczywiście widzę w tym też elementy dobrego PR potrzebnego przed debiutem.

Porównywarki cen w naszym internecie wykonały w ostatnich latach chyba legendarne wyścigi jeśli chodzi o pozycje w wyszukiwarce. Nie da się też ukryć niektórych metod jakie stosowali.

Może jednak jeśli Google przerwie te zawody na pozycjonowanie to wreszcie zrobi się normalnie i tak jak pisze Nokaut nastąpi powrót do korzeni? Osobiście w to nie wierzę bo zawsze znajdzie się ktoś kto będzie koniecznie chciał być pierwszy i to za wszelką cenę.

Foto : Albert Sosnowski /AFP

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

porównywarki cen