Microsoft

Odświeżony Office łatwiejszy w obsłudze. Zupełnie nowy Surface w 2019

Konrad Kozłowski
Odświeżony Office łatwiejszy w obsłudze. Zupełnie nowy Surface w 2019
2

Microsoft wdraża nowy styl Fluent Design nie tylko w systemie Windows 10, ale także wewnątrz swoich aplikacji. Nadeszła więc kolej na webową wersję Office'a, którą wkrótce otrzymają użytkownicy. Ponadto, zaczynają pojawiać się pierwsze informacje o kompletnie nowym Surface Pro.

Zadaniem Microsoftu przy projektowaniu nowego wyglądu webowego Office'a, które z pewnością będzie rzutować także na interfejs aplikacji desktopowych, nie było skomplikowane. Celem było bowiem jego (interfejsu) uproszczenie, by mniej zaawansowani użytkownicy nie czuli się przytłoczeni mnogością dodatkowych funkcji, lecz mogli szybko i skutecznie pracować nad dokumentami, wysyłać e-maile i wykonywać inne czynności. W konsekwencji, zmniejszeniu uległa wstążka, która towarzyszy produktom Microsoftu od wielu lat.  Muszę przyznać, że nie od zawsze byłem jej fanem, ale mój pogląd zmienił się jakiś czas temu.

Prostszy, ładniejszy interfejs w Office

Odświeżona wstążka, to zupełnie nowe animacje, nowe ikony, a także delikatna zmiana palety kolorów. Wszystko to dotyczy zarówno desktopowej, jak i przeglądarkowej wersji Office'a. Ta druga jednak została także przepisana kompletnie od nowa. Zbudowanie jej od podstaw pozwoliło uczynić web-aplikacje znacznie bardziej responsywnymi - wczytywanie webowego Worda nie powinno zajmować dłużej, niż sekundę. A przynajmniej tak przedstawiają to materiały wideo Microsoftu. Ponadto, Microsoft nadal nadrabia stratę względem Dokumentów Google w kwestii współpracy (zdalnej) nad dokumentami. Od teraz w prawym górnym rogu widoczne będą miniaturki awatarów użytkowników edytujących dany plik, a każdy z nich otrzyma także dedykowany kolor, by wprowadzane modyfikacje można było z łatwością przypisać konkretnym autorom. Zwolennicy aktualnego układu wstążki będą mieli możliwość zachowania go - wystarczy, że za pomocą jednego kliknięcia rozwiną wstążkę do klasycznej postaci.

Nowa wstążka powinna już być dostępna na Waszych kontach na Office.com w aplikacji Word. W lipcu ma pojawić się w Outlook Web, gdzie oprócz nowego UI zawitają inne nowości mające usprawnić korzystanie z poczty. Firma przyznaje, że nie spieszy się z wdrożeniem nowego interfejsu do aplikacji ze względu na pamięć mięśniową wielu użytkowników, więc chcą to robić po prostu dobrze. Ale jak wspomniałem, wszędzie będzie dostępna możliwość przywrócenia poprzedniego (wciąż aktualnego) układu. Nowa kolorystyka i ikony pojawią się na Office.com, później w Outlooku dla Windows (lipiec) oraz macOS (sierpień).

Kompletnie nowy Surface Pro 6 w 2019 roku

Takie wieści niesie Mary Jo Foley z ZDNet. Nie wiadomo, czy nowa generacja tabletu-mającego-zastąpić-laptopa rzeczywiście będzie nosić taką nazwę, ale źródła Jo Foley wskazują na prace nad zupełnie nowym wyglądem komputera Microsoftu. Zanim to nastąpi, jesienią mamy doczekać się aktualizacji komponentów w linii Surface - wewnątrz pojawić ma się 8. generacja procesorów Intela. Thurrot.com uzupełnia te informacje o nazwę kodową 6-ego Surface Pro, która ma brzmieć: Carmel. Pamiętajmy też o doniesieniach Bloomberga, który ujawnił, że Microsoft ma pracować nad tańszym (kosztującym około 400 dolarów) zupełnie nowym urządzeniu Surface, które ma konkurować na rynku edukacyjnym z Chromebookami oraz iPadami. Nowy Surface miałby posiadać 10-calowy ekran, port USB-C i być o 20% lżejszym komputerem od aktualnych modeli Surface Pro.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu