Microsoft

To były drogie zakupy: GitHub trafia pod skrzydła Microsoftu

Kamil Świtalski
34

Microsoft bardzo chętnie dokłada do swojego portfolio kolejne znamienite projekty, które dalej rozwija pod swoimi skrzydłami. Tym razem miałoby trafić na niego zagubiony GitHub.

W ostatnich latach Microsoft niezwykle śmiało kupuje kolejne portfolio, które rozwija pod swoimi skrzydłami. Nie zawsze są to wielkie i głośne zakupy — jak miało to miejsce chociażby w przypadku Skype czy SwiftKey. O nich dyskutowało się naprawdę sporo, padało wiele argumentów ze strony miłośników usług, którzy twierdzili że to wcale nie jest najlepszy sposób rozwoju dla ich ukochanych platform. W tym roku gigant z Redmond był na zakupach już trzykrotnie — choć ani Avere Systems, ani PlayFab, ani nawet Semantic Machines nie są przejęciami, o których by się jakoś więcej mówiło. Ale jeżeli faktycznie, zgodnie z najświeższymi informacjami ze źródeł redakcji Bloomberg, firma przejmie GitHub, to będzie jedno z głośniejszych przejęć ostatnich lat.

GitHub: platforma, którą pokochano od wejścia

GitHub to serwis internetowy oferujący miejsce na serwerze dla wszelkiej maści programistycznych projektów, które wykorzystują system kontroli wersji Git. Działa on od dekady — debiutował w kwietniu 2008 roku i w ekspresowym tempie udało mu się zdobyć uwagę użytkowników. Czytelny interfejs, prostota obsługi i gromadząca się wokół niego społeczność szybko przyciągnęła doń kolejnych — i trzy lata po premierze dumnie mówiono już o tym, że platforma obsługuje już ponad dwa miliony repozytoriów. Poza podstawowymi funkcjami, z czasem dołączyły do nich również GitHub Pages, pozwalających ekspresowo stworzyć stronę internetową związaną z projektem nad którym pracujemy.

W ostatnich latach usługa dość długo poszukiwała pomysłu na siebie — a problem był nawet ze znalezieniem CEO. Zamiast wejścia na giełdę, właściciele GitHuba rzekomo więc wolą sprzedać ją jednemu z dużych graczy — i wszystko wskazuje na to, że ma to być Microsoft. Na tę chwilę nie wiadomo jeszcze ile musieliby zapłacić, ale już trzy lata temu wyceniano ją na 2 miliardy dolarów — obecnie spekuluje się nawet o... pięciu miliardach. No cóż, jeżeli dodamy wszystkie te pewne źródła, znane problemy GitHuba, a także ogłoszone na tegorocznej konferencji Microsoft Build partnerstwo z GH — wszystko zaczyna składać się w logiczną całość, nieprawdaż?

Aktualizacja

Już oficjalnie — Microsoft kupuje GitHub — za platformę gigant z Redmond zapłaci 7,5 miliarda dolarów.

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu