Polska

Od jutra Poczta Polska wraca do obsługi korespondencji sądowej

Grzegorz Ułan
Od jutra Poczta Polska wraca do obsługi korespondencji sądowej
27

Ile by dobrego nie powiedzieć o paczkomatach InPostu, prawie tyle samo złego słyszeliśmy w ostatnich latach o sposobie realizacji kontraktu „sądówek” przez InPost.

Sam w tym czasie musiałem odebrać polecony z sądu kilka razy. Raz musiałem jechać pół godziny komunikacją miejską od mojego miejsca zamieszkania, mijając po drodze, co najmniej dwie placówki pocztowe, a odbierałem w jakimś kiosku schowanym na parterze dużego blokowiska, o którego istnieniu wiedzieli chyba tylko jego mieszkańcy. Kolejny raz musiałem jechać do centrum handlowego w Markach i szukać boksu, których pełno było pośrodku alejek. Wszystko się działo w Warszawie, a co dopiero w mniejszych miejscowościach.

Osobiście cieszę się więc z tej zmiany powrotnej Poczty Polskiej, która od 1 marca ponownie będzie obsługiwać ten kontrakt. Dziś byłem na spotkaniu prasowych w Envelo, gdzie dzielili się z dziennikarzami tą wiadomością. Przy okazji prezentując tablet i dedykowaną aplikację „Mobilny Listonosz”. Wprowadzenie jej przez Pocztę było jednym z warunków Ministerstwa Sprawiedliwości, odnośnie Elektronicznego Potwierdzenia Odbioru EPO.

Do końca sierpnia usługa EPO ma działać w obrębie 100% kodów adresowych w kraju, obecnie jest to na poziomie 76%. Przy tym, w przeciągu trzech lat obecnego kontraktu, Poczta planuje dostarczyć 170 mln listów poleconych nadawanych przez sądy.

Każdy listonosz w kraju będzie wyposażony w te tablety, ale wykorzystywane będą, w dużo większym zakresie. Mają pozwolić na obsługę usług finansowych, przyjmowania płatności za rachunki, sprzedaż usług ubezpieczeniowych czy doręczanie przekazów pocztowych. Z praktycznych funkcji będą umożliwiać przesyłanie informacji o doręczeniu przesyłek w trybie online. Listonosz będzie mógł natychmiast pobierać dane przed wyjściem w rejon doręczeń oraz rozliczać się po powrocie, bez papierkowej roboty.

Kontrakt z Ministerstwem Sprawiedliwości, zawarty został na podobny okres, co poprzednio z InPostem. Rozpoczyna się od 1 marca 2016 i obowiązuje do końca grudnia 2018 roku. Pozostaje życzyć sukcesów i 100% doręczeń bez awiz:)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

poczta polska