Europa

Od dziś tanieje roaming i transfer danych w UE. Chorwacja też się załapała

Grzegorz Ułan
Od dziś tanieje roaming i transfer danych w UE. Chorwacja też się załapała
6

O wprowadzanych przez Unię Europejską obniżkach opłat za roaming i internet informowaliśmy Was już w maju. Dziś wchodzą one w życie i co ucieszy znaczną grupę także polskich turystów, obejmą one również Chorwację, bardzo popularny cel wakacyjnych wyjazdów w naszym kraju. Chorwacja właśnie dzisiaj pr...

O wprowadzanych przez Unię Europejską obniżkach opłat za roaming i internet informowaliśmy Was już w maju. Dziś wchodzą one w życie i co ucieszy znaczną grupę także polskich turystów, obejmą one również Chorwację, bardzo popularny cel wakacyjnych wyjazdów w naszym kraju. Chorwacja właśnie dzisiaj przystąpiła do UE i wszelkie podobne rozporządzenia dotyczą automatycznie i tego kraju.

Przypomnijmy jak będą kształtowały się teraz te ceny. Otóż stawka za minutę połączenia wychodzącego (ceny z VAT) nie będzie mogła przekroczyć 1,22 zł, odebranie - 36 groszy/min, a za wysłanie smsa zapłacimy maksymalnie 41 groszy. Najbardziej jednak cieszy fakt obniżenia cen za transfer danych i to znaczny, bo aż o ponad złotówkę. Od dziś za 1MB transferu zapłacimy 2,30 zł.

Zobaczmy, jak to wyglądało jeszcze kilka lat temu.

Za rok będzie to jeszcze taniej, a być może roaming zostanie zniesiony całkowicie. Wszystko zależy od Komisji Europejskiej, no i działań i otwartości na takie zmiany dużych europejskich operatorów komórkowych. Do tej pory, o ile mało korzystaliśmy z połączeń za granicą w obawie o wysokie koszty, o tyle chętniej zaopatrywaliśmy się w pakiety, czy to transmisji danych czy też samych połączeń i to na takich pakietach operatorzy głównie zarabiali. Teraz, aby jeszcze bardziej zachęcić nas do korzystania z połączeń za granicą (operatorzy będą chcieli "odbić" sobie te różnice w opłatach na zwiększonej naszej aktywności) możemy spodziewać się walki na jeszcze niższe stawki roamingowe. Pamiętajmy, że te ustalone przez UE, to są maksymalne opłaty, więc jest tu pole do popisu dla jeszcze niższych cen. Wakacje dopiero się rozpoczęły. Zobaczymy.

Zdjęcie z Shutterstock

Źródło.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu