Ciekawe strony

Od 1 sierpnia nowa odsłona serwisu dobreprogramy.pl - mamy już dostęp do wersji beta

Grzegorz Ułan
Od 1 sierpnia nowa odsłona serwisu dobreprogramy.pl - mamy już dostęp do wersji beta
80

Na początek muszę powiedzieć, że ostatnimi czasy sporadycznie odwiedzałem ten serwis, więc moje odczucia związane z nowym wyglądem dobreprogramy.pl z pewnością będą się różniły od wrażeń stałych bywalców. Osobiście przytłaczał mnie wręcz obecny wygląd tego vortalu technologicznego. Już po wejściu na...

Na początek muszę powiedzieć, że ostatnimi czasy sporadycznie odwiedzałem ten serwis, więc moje odczucia związane z nowym wyglądem dobreprogramy.pl z pewnością będą się różniły od wrażeń stałych bywalców. Osobiście przytłaczał mnie wręcz obecny wygląd tego vortalu technologicznego. Już po wejściu na stronę główną można było odnieść wrażenie przesytu informacji, linków, kategorii i informacji.

Teraz, wraz ze startem nowej odsłony serwisu, ma być czysto, schludnie i przejrzyście. Na głównej stronie widzimy tylko najważniejsze informacje czy aktualności, najpopularniejsze aplikacje i recenzje, a dostęp do pozostałych elementów serwisu mamy już głębiej w serwisie.

Najciekawsze pozycje umieszczone zostały w tzw. kaflach w górnej części strony, a na samym dole najciekawsze recenzje. Prawy pasek zarezerwowany został dla listy nowych wersji programów oraz najpopularniejszych aplikacji, jaki i ostatnich komentarzy.

Na górnym pasku menu, widzimy nową kategorię w serwisie obok programów, a mianowicie gry, to nic innego jak katalog recenzji podzielonych na kategorie opisywanych pozycji.

Znacznej zmiany doczekał się również katalog aplikacji. Wcześniej mieliśmy tu dość uciążliwą nawigację po dostępnych programach - na jednej stronie listę kategorii i dopiero z tego poziomu dostęp do poszczególnych aplikacji.

W nowej wersji zostanie przeniesiona do lewego paska, a same programy w poszczególnych kategoriach wyświetlać się będą w postaci obrazków przewodnich w centralnej części, coś na wzór Chrome Web Store.

Wśród systemów pojawiły się widzę nowe pozycje, a mianowicie Android, iOS oraz WP, opatrzone opisem "wkrótce...". Nie widzę natomiast programów dla Mac OS X oraz Linuksa, ale podejrzewam, że to podkategoria aplikacji tylko dla Windowsa, w której możemy przejrzeć mobilne ich odpowiedniki, gdyż w opisach samych aplikacji widzimy, że pozostałe systemy już są wyszczególniane jako dostępne wersje systemowe. Mam nadzieję, że w ostatecznej nowej wersji powróci podział na inne systemy.

Sama zawartość opisów aplikacji nie uległa znacznej zmianie, to raczej tylko dostosowanie wyglądem do nowej odsłony serwisu. Widać jedynie, że poprawiono wyświetlanie zrzutów ekranu aplikacji. Podobnie zresztą jak zdjęć w recenzjach.

A o to co o nowym serwisie powiedział nam Tomek Bryja z dobreprogramy.pl:

Nowy layout otwiera nam drzwi do realizacji dalszych planów, których mamy sporo. Planujemy znacznie rozwinąć część publicystyczną, rozszerzyć możliwości tworzenia i ekspozycji treści użytkowników (w tym zmienić silnik forum i bardziej zintegrować je z serwisem), rozwinąć bazę oprogramowania o nowe obszary (np. gry i mobile) i kilka innych bardziej ambitnych rzeczy, o których później:).

Podobają mi się te zmiany, ale jak wspomniałem nie byłem stałym czytelnikiem, więc odchodzi u mnie kwestia przyzwyczajenia do poprzedniego wyglądu, z czym będą musieli się zmierzyć obecni użytkownicy. Jak każde zmiany, zwłaszcza tak duże, zmieniające praktycznie w całości ten serwis, możemy spodziewać się wielu głosów sprzeciwu. Sami doświadczyliśmy podobnych opinii, ale wierzę, że to odświeżenie wyjdzie na dobre temu vortalowi i z czasem wszyscy przywykną do nowego, a i przybędą nowi czytelnicy, których odstraszał poprzedni wygląd.

Mamy już dostęp do bety nowego serwisu, więc jeśli macie jakieś pytania, czy chcielibyście byśmy coś jeszcze dla Was sprawdzili, - co działa, a co nie, pozostawiamy komentarze do Waszej dyspozycji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu