Rzeczywistość rozszerzona

Oculus Rift S VR i Oculus Quest VR - oto nowości od Facebooka

JS
Jakub Szczęsny
2

Wielbiciele technologii VR nie zawiedli się dzisiejszą konferencją F8 Facebooka. Gigant zapowiedział, że premiera tych urządzeń odbędzie się już 21 maja, natomiast pre-ordery na urządzenia już zostały otwarte. Obydwa modele kosztują 399 dolarów, warto pamiętać o tym, że Rift S potrzebuje kompatybilnego z nim komputera.

Każde z urządzeń Oculus Quest zostanie wyposażone w 5 materiałów demo (Beat Saber, Creed, Journey of the Gods, Space Pirate Trainer oraz Sport Scramble). Pełne gry nie będą dostępne "od wyjęcia z pudełka", ale będzie je można pobrać bezpośrednio na gogle. Obydwa modele zostały wyposażone w system Insight, który korzysta z kamer do śledzenia obiektów w pomieszczeniu oraz ruchów użytkownika. Współpracuje również z kontrolerami Touch, które stanowią element odpowiadający za pozycjonowanie rąk w wirtualnej przestrzeni.

Oczy wielbicieli technologii VR z całą pewnością zwrócone są głównie na Oculus Quest, który jest zasadniczo samodzielnym sprzętem służącym do obsługi wirtualnej rzeczywistości - niepotrzebne są konsole, pecet, telefon komórkowy, aby korzystać z takich treści. O ile może to się wydawać wygodne, warto pamiętać o tym, że sprzęty wspomagające gogle VR takie jak np. Rift S są znacznie potężniejsze i lepiej wyposażone, a to przekłada się na komfort korzystania z treści VR-owych.

Mimo ciekawego Questa, nie są to szczególnie emocjonujące premiery

VR okazał się być technologią głównie dla entuzjastów - ja szans upatruję głównie w AR występującym w telefonach komórkowych. Choć nowsze Oculusy są ciekawe same w sobie, niekoniecznie są szczególnie emocjonującą premierą - raczej należy je rozpatrywać w kategoriach stonowanej ewolucji firmy należącej do Facebooka oraz jej produktów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: