Mobile

Obsidian, czyli interfejs dla smartfonów autorstwa Intela

Tomasz Popielarczyk
10

Nie jest nowością, że Intel ostrzy sobie zęby na kawałek tortu rynku mobilnego. Procesory z linii Atom goszczą na coraz to nowych modelach smartfonów i tabletów, a wspierany przez firmę Tizen OS jest na ostatniej prostej przed wielką premierą. Okazuje się, że niebiescy mają też w zanadrzu autorski i...

Nie jest nowością, że Intel ostrzy sobie zęby na kawałek tortu rynku mobilnego. Procesory z linii Atom goszczą na coraz to nowych modelach smartfonów i tabletów, a wspierany przez firmę Tizen OS jest na ostatniej prostej przed wielką premierą. Okazuje się, że niebiescy mają też w zanadrzu autorski interfejs, którym chcieliby wzbogacić urządzenia pracujące pod kontrolą ich podzespołów.

Interfejs zaprezentował na zdjęciach oraz klipach wideo serwis Ars Technica. Nosi on nazwę Obsidian i ma trafić do urządzeń z Tizen OS opartych na procesorach Intela, a także prawdopodobnie smartfonów z Androidem.

Obsidian został zaprojektowany zgodnie ze stylem flat. Ikonki są spłaszczone, proste i cechują się swoistym minimalizmem. U dołu ekranu znajdziemy trzy stale widoczne przyciski połączeń, wiadomości i kontaktów. Nie są one odpowiednikami fizycznych przycisków, jak to ma miejsce m.in. w Nexusach Google'a, więc niewykluczone, że w finalnej wersji interfejsu będzie możliwa ich edycja.

Interfejs proponuje dość oryginalne i śmiałe nowości. Przede wszystkim zrezygnowano z szuflady aplikacji, która ostatnio stała się dość popularna. Listę aplikacji znajdziemy na jednym z pulpitów. Co ciekawe. Uruchamianie ich nie będzie wcale oznaczało przejścia do nowego ekranu. Część programów (jak chociażby budzik) wykorzystuje bowiem jedynie fragment przestrzeni i działa podobnie, jak androidowe widżety. Pozytywne wrażenie wywarły na mnie również powiadomienia. Nie uświadczymy tutaj baloników, a ikonki, które będą nam "miały coś do powiedzenia" obrócą się o 45 stopni, wyświetlając liczbę wiadomości/połączeń/czynności na czerwonym tle w dolnym rogu.

Interesująco wygląda też ekran z połączeniami, który ma formę układanki rombów. Z tego poziomu możemy szybko dzwonić do umieszczonych tutaj osób oraz odczytywać powiadomienia o nieodebranych połączeniach. Lista kontaktów natomiast nie odbiega zbytnio od ogólnych standardów - znajdziemy tutaj alfabetyczny spis osób z avatarami.

Nie da się ukryć, że jest to jeszcze wczesna wersja interfejsu, ale mimo to wyróżnia się na plus kilkoma oryginalnymi i niebanalnymi rozwiązaniami. Wyznaczanie własnych ścieżek przez Intela jest odważne, a także świeże. A czy nie właśnie świeżości potrzebujemy teraz najbardziej wobec nudnego, wtórnego iOS 7 i wielu innych powtarzających się schematów? Interfejs ma być gotowy do użycia już w lipcu, więc zapewne zobaczymy go również w pierwszych smartfonach z TizenOS. Tymczasem wideo prezentujące część możliwości Obsidiana znajdziecie tutaj.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MobileIntelUITizen OS