Mobile

Śledź autobus komórką czyli wrocławska komunikacja w nowej odsłonie!

Marcin M. Drews
Śledź autobus komórką czyli wrocławska komunikacja w nowej odsłonie!
24

BusLive to nowa aplikacja, która robi karierę we Wrocławiu. Dzięki niej można znacznie ułatwić sobie poruszanie się po mieście - obserwować na żywo bieżącą pozycję tramwajów i autobusów, sprawdzić, gdzie można przesiąść się na rower miejski czy znaleźć najbliższy postój taksówek. To wszystko oczywiś...

BusLive to nowa aplikacja, która robi karierę we Wrocławiu. Dzięki niej można znacznie ułatwić sobie poruszanie się po mieście - obserwować na żywo bieżącą pozycję tramwajów i autobusów, sprawdzić, gdzie można przesiąść się na rower miejski czy znaleźć najbliższy postój taksówek. To wszystko oczywiście za darmo!

To pierwsza taka aplikacja w Polsce. W godzinach szczytu we Wrocławiu kursuje ponoć nawet 600 pojazdów komunikacji miejskiej. Każdy wyposażony jest w GPS, więc można je śledzić na bieżąco, a elektroniczne wyświetlacze na przystankach na bieżąco korygują przewidywany czas przyjazdu danego autobusu czy tramwaju.

Wrocławskie MPK najpierw uruchomiło dedykowaną systemowi stronę www, na której można było sprawdzić, gdzie znajduje się konkretny pojazd. Bieżący widok aktualizowany był co kilkanaście sekund.

Niestety, mapa nie zdała egzaminu na urządzeniach mobilnych, wszak większość oczekujących na tramwaj czy autobus pasażerów łączy się z siecią za pośrednictwem smartfonów.

Sprawą zajął się wrocławski programista Paweł Marek, który całość przełożył na Androida, wzbogacił o stosowne funkcjonalności i opublikował program za darmo w sieci.

W programie znajdziemy następujące funkcje:

Radar

Umożliwia obserwowanie wszystkich pojazdów wokół wskazanego miejsca położenia. Zobacz na jakie przesiadki możesz liczyć na najbliższym skrzyżowaniu lub jakiej linii autobus właśnie Ci uciekł. Promień działania radaru możesz ustawić w ustawieniach. Po włączeniu radar ustawia się zawsze na środku bieżącego widoku mapy. Długie naciśnięcie ikony radaru umożliwia jego przesunięcie w dowolny punkt na mapie.

Śledzenie linii

Umożliwia wybór dowolnej linii i obserwację wszystkich pojazdów poruszających się po mieście. Jeżeli wiesz czym chcesz jechać i nie lubisz zbyt wielu ikon na mapie – to opcja dla Ciebie. Aby wybrać obserwowane linie, kliknij we wskazanym miejscu.

Postoje taksówek

Gdy gdzieś utkniesz, a bardzo się spieszysz – być może za rogiem czeka na Ciebie taksówka? Znajdź najbliższy postój taksówek – to szybsze niż dzwonienie do ulubionej korporacji! Odpowiednie informacje zobaczysz po wybraniu opcji z menu w prawym górnym rogu ekranu.

Rowery miejskie

Umożliwia zlokalizowanie najbliższych stacji Wrocławskiego Roweru Miejskiego. Klikając na ikonę stacji sprawdzisz, czy w stacji znajdują się wolne rowery. Bo trochę ruchu nie zaszkodzi, a w centrum może wyjść nawet szybciej.

Aplikacja Pawła Marka to solidny krok naprzód w usprawnieniu poruszania się po mieście, w którym punktualność komunikacji zbiorowej nie należy do głównych cnót. To też kolejny przykład tego, że internauci myślą bardziej perspektywicznie niż urzędnicy. Gratulujemy Panu Pawłowi i czekamy na wersję na iPhone'y!

Oficjalna strona projektu: BusLive.pl

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

wrocławkomunikacja miejska