17

O tym jak się mi WordPress 3.0 wyłożył

Wczoraj nieoczekiwanie mój skrypt blogowy czyli WordPress 3.0 zaliczył poważną wpadkę, która skończyła się wyświetleniem informacji o błędzie i kompletną niedostępnością bloga (również od strony panelu administracyjnego). Dodam jedynie, że oprócz aktualizacji którą robiłem kilka dni temu nie zmieniałem nic ani w konfiguracji WP ani też w żadnym jego pliku. Błąd jaki miałem przyjemność oglądać […]

Wczoraj nieoczekiwanie mój skrypt blogowy czyli WordPress 3.0 zaliczył poważną wpadkę, która skończyła się wyświetleniem informacji o błędzie i kompletną niedostępnością bloga (również od strony panelu administracyjnego). Dodam jedynie, że oprócz aktualizacji którą robiłem kilka dni temu nie zmieniałem nic ani w konfiguracji WP ani też w żadnym jego pliku.

Błąd jaki miałem przyjemność oglądać przez kilka godzin będąc zupełnie bezradnym (akurat jestem na wyjeździe i nie mam ze sobą laptopa z wszystkimi ustawieniami, FTP itp) był opisany w taki sposób:

Fatal error: Cannot redeclare get_the_attachment_link() (previously declared in /home/virtual/antyweb2/www/wp-includes/post-template.php:974) in /home/virtual/antyweb2/www/wp-includes/deprecated.php on line 1907

Nie jestem programistą ale z tego co rozumiem jest to konflikt funkcji. Najgorsze jest jednak to, że błąd ten wystąpił nagle i dotyczy dwóch oryginalnych plików wordpressa, które jak już wspomniałem nie były przeze mnie modyfikowane.

Sytuację uratowała moja firma hostingowa czyli Hostersi.pl. Admini szybko zajęli się moim zgłoszeniem i mimo iż była to ewidentnie wina skryptu (i godziny wieczorne) a nie infrastruktury to zajęli się tą sprawą i sami z własnej inicjatywy rozwiązali problem poprzez przywrócenie kopii skryptu z nocy. Polecam tę firmę każdemu kto szuka hostingu z dobrym wsparciem!.

Problem z blogiem po interwencji hostersów został rozwiązany natomiast nadal nie poznałem przyczyny błędu i szczerze mówiąc to mnie trochę niepokoi. Pierwsze skojarzenie to oczywiście upgrade do wersji 3.0 tylko dlaczego błąd nie wystąpił natychmiast ale po kilku dniach?

Jeśli ktoś mógłby mi pomóc w znalezieniu przyczyny tego błędu będę bardzo wdzięczny.