Poczta email

Nylas N1 – nowy otwarty klient poczty, którego samemu możesz dostosować do własnych potrzeb

Grzegorz Ułan
Nylas N1 – nowy otwarty klient poczty, którego samemu możesz dostosować do własnych potrzeb
29

Dziś kontynuujemy temat nowoczesnych desktopowych klientów poczty, jednak w odróżnieniu od moich poprzednich propozycji ten dzisiejszy jest o wiele bardziej interesujący pod jednym względem. Pod poprzednim, podlinkowanym wpisem pojawiły się od razu pytania, czy wspiera PGP? Czy można zainstalować...

Dziś kontynuujemy temat nowoczesnych desktopowych klientów poczty, jednak w odróżnieniu od moich poprzednich propozycji ten dzisiejszy jest o wiele bardziej interesujący pod jednym względem.

Pod poprzednim, podlinkowanym wpisem pojawiły się od razu pytania, czy wspiera PGP? Czy można zainstalować na własnym serwerze? Czy obsługuje aliasy czy podpięte konta? Otóż w przypadku Nylas N1 mógłbym na każde pytanie odpowiedzieć twierdząco, a to dlatego, że N1 to program Open Source z udostępnionym API i każdy zainteresowany może napisać do niego własną wtyczkę (React, Flux, Electron, JavaScript, NodeJS).

Mogą to być wtyczki rozszerzające funkcjonalność poczty czy też jego wyglądu, praktycznie bez ograniczeń. Przykładowe gotowe już rozszerzenia możecie sprawdzić na tej stronie.

A jak wygląda surowa wersja klienta? Bardzo minimalistycznie, na starcie można zainstalować trzy wtyczki do tłumaczeń korespondencji, szablonów wiadomości i integracji z Github. Przy dodawaniu konta Gmail, poprosiło o dostęp online do mojego konta Google, więc cała poczta prawdopodobnie przechodzi przez serwery Nylas, ale bez problemu można ją zainstalować na własnym serwerze.

Układ samej poczty jest standardowy można zaznaczyć, by wyświetlała się jako sama lista lub lista z podglądem po prawej. Dodatkowo po prawej mamy panel informacyjny o uczestnikach dyskusji i historii korespondencji z danym nadawcą.

N1 jest w tej chwili w fazie zamkniętych testów, ale zaproszenia wysyłają po około tygodniu, a zapisać się na testy możecie pod tym linkiem. N1 dostępny jest zarówno na Mac OS X, Windows jak i Linuksa, więc każdy z Was, zainteresowany zbudowaniem własnego klienta poczty, może spróbować swoich sił. Sam projekt zapowiada się niezwykle interesująco, przypomina trochę Google Chrome ze swoimi wtyczkami, które rozbudowują przeglądarkę o dodatkowe funkcje, w przypadku N1 mamy równie szerokie pole do popisu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu