NVIDIA podczas GDC skupiła się głównie na swoich produktach związanych z obliczeniami i sztuczną inteligencją, ale nie wszystkie z nich skierowane są do odbiorców przemysłowych. Dla tych, którzy chcieliby spróbować własnych sił z sztuczną inteligencją przygotowano platformę Jetson Nano. Okazuje się, że jej zastosowanie może być znacznie szersze, a Raspberry Pi może zacząć bać się o swoją pozycję.
Zapomnijcie o Raspberry Pi, nadchodzi znacznie mocniejszy Jetson Nano za 99 USD
NVIDIA Jetson Nano
Jetson Nano to niewielka płytka PCB o wymiarach 70x45 mm, która jak na swoje miniaturowe rozmiary skrywa sporą moc obliczeniową. Urządzenie bazuje na platformie Tegra z procesorem wyposażonym w 4 rdzenie ARM A57 taktowane zegarem 1.43 GHz, GPU oferujące 128 rdzeni CUDA w architekturze Maxwell oraz 4 GB pamięci LPDDR4 oferującej przepustowość 25.6 GB/s. Taka konfiguracja jest w stanie wyświetlić obraz w rozdzielczości 4K, dekodować wideo w formacie H265 lub przetwarzać w tym samym czasie 8 strumieni 1080p@30 fps. Ten ostatni przypadek pozwala np. w czasie rzeczywistym analizować obraz przez algorytmy sztucznej inteligencji z podłączonych kamer i wykrywać przedmioty lub przeszkody. Jetson Nano może też posłużyć np. do zbudowania domowego systemu smart home.
To tylko przykładowe zastosowania jakie przewiduje NVIDIA, bo Jetson Nano powstał właśnie z myślą o inżynierach, którzy chcieliby wykorzystać sztuczną inteligencję do tworzenia własnych projektów. Jednym z takich pomysłów, jakie zrealizowali pracownicy NVIDIA jest mały robot na kółkach, który może się samodzielnie poruszać. Możliwości są jednak znacznie większe, bo jak wskazują wyniki testów, ta niepozorna platforma świetnie sobie radzi z wsparciem dla obecnych na rynku rozwiązań AI.
Co równie istotne, moduł Jetson Nano wraz z platformą developerską wyposażoną między innymi w 4 porty USB 3.0, port LAN 1 Gbps, HDMI oraz Display Port kosztuje w przedsprzedaży zaledwie 99 USD. Twórcy Raspberry Pi mogą się zacząć obawiać, bo platforma NVIDIA, która ma trafić do sklepów na początku czerwca, może zawojować rynek małych modułów ARM. Tym bardziej, że korzysta on dobrze znanego układu Tegra, który ma już sporo gotowych rozwiązań, jak choćby dystrybucja systemu linux - L4T (Linux 4 Tegra). Serwis Phoronix zrobił już nawet kilka testów i wypadają one bardzo obiecująco.
Jetson Nano zastąpi Raspberry Pi?
Owszem Jetson Nano jest wyraźnie droższy niż Raspberry Pi, będzie kosztował pewnie około 450 PLN, podczas gdy Raspberry Pi 3 B+ można kupić za niespełna 200 PLN. Trzeba jednak pamiętać, że w zamian za to oferuje znacznie większą wydajność i 4 GB pamięci RAM (tylko 1 GB w Raspberry Pi), które pozwalają na uruchomienie systemu operacyjnego w trybie graficznym. Jeśli chodzi o wykorzystanie tego urządzenia np. jako domowe centrum multimedialne, jest to znacznie lepszy pomysł, nawet pomimo tego, że brakuje tutaj np. wbudowanego kontrolera WiFi oraz Bluetooth. Jest tylko port LAN, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby wykorzystać kartę WiFi na USB.
Dużą zaletą "malinki" jest prężnie działająca społeczność i ciągle rozwijane oprogramowanie, a także dodatkowe moduły. Co ciekawe Jetson Nano dysponuje podobnym złączem, które teoretycznie powinno pozwolić na podłączenie urządzeń zgodnych z platformą Rapsberry Pi. NVIDIA projekt Jetson rozwija już od 4 lat i cały czas aktualizuje oprogramowanie i raczej się to w przyszłości nie zmieni. Linux 4 Tegra bazuje obecnie na Ubuntu 18.04, a to też niewątpliwa zaleta.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu