NVIDIA

NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti już w sklepach, w zaskakująco dobrej cenie

KP
Kamil Pieczonka
7

Po tygodniach spekulacji na temat pierwszej karty z rodziny Turing pozbawionej wsparcia dla technologii ray-tracingu, wreszcie nadszedł dzień oficjalnej premiery. GeForce GTX 1660Ti już powinien być dostępny w ofercie największych sklepów w Polsce w całkiem dobrej cenie, od 1339 PLN.

Turing, ale bez jednostek RT i Tensor

Do tej pory NVIDIA zaprezentowała karty graficzne oparte na architekturze Turing, która wyróżnia się między innymi obsługą technologi śledzenia promieni (ray-tracing), tylko w wersji z jednostkami RT. Na rynek trafiły w sumie cztery model RTX 2080 Ti, RTX 2080, RTX 2070 oraz RTX 2060. Od jakiegoś czasu stało się jednak jasne, że dalsze ograniczanie liczby jednostek RT nie ma sensu, bo już w RTX 2060 ray-tracing, nie działa tak dobrze jak w wyższych modelach. Chwilę później pojawiły się plotki o kartach nowej generacji pozbawionych tej nowinki.

I tak oto dzisiaj dokładnie o 15:00 oficjalnie debiutuje GeForce GTX 1660 Ti, pierwsza karta oparta na architekturze Turing, ale pozbawiona jednostek RT oraz Tensor (wspomagających obliczenia związane z SI). Jej wyróżnikiem ma być nowa generacja jednostek cieniowania, która oferuje nawet o 50% lepszą wydajność niż te zastosowane w architekturze Pascal. Jeśli spojrzycie na porównanie specyfikacji GTX 1060 i GTX 1660 Ti to widać przynajmniej kilka elementów, które powinny zapewnić przewagę nad poprzednikiem. Według pierwszych testów GTX 1660 Ti oferuje wydajność na poziomie GTX 1070.

Nowy model posiada przede wszystkim więcej rdzeni CUDA, więcej jednostek teksturujących i większą przepustowość pamięci dzięki zastosowaniu kości GDDR6. Jest przy tym też nieco bardziej skomplikowanym układem, ale pobiera podobne ilości energii.

Największa przewaga nowej architektury ujawnia się w nowym projekcie jednostek cieniujących. Dzięki możliwości jednoczesnego przetwarzania instrukcji stało i zmiennoprzecinkowych, karta jest w stanie wykonać więcej obliczeń w tym samym czasie. Poniżej przykład dla gry Shadow of the Tomb Raider, gdzie średnio na każde 100 instrukcji przypada 38 związanych z obliczeniami stałoprzecinkowymi, a 62 z zmiennoprzecinkowymi. Teoretyczna przewaga GTX 1660 Ti wydaje się ogromna.

GeForce GTX 1660 Ti za 1339 PLN

Turing w GeForce GTX 1660 Ti to także więcej pamięci cache i oczywiście nowa pamięć GDDR6 na szynie 192-bit, której ilość jednak się nie zmieniła, nadal jest to 6 GB. Nowy model zastąpi w ofercie model GTX 1060 6 GB, który niedługo całkiem zniknie ze sklepów. GTX 1660 Ti nie będzie dostępny w wersji referencyjnej, ale partnerzy NVIDIA przygotowali na premierę przynajmniej kilka autorskich modeli. Najtańsze z nich mają kosztować w Polsce 1339 PLN (z tego co widzę, to ceny startują nawet od 1309 PLN), choć nie zabraknie też modeli z nieco lepszym chłodzeniem, które zapewne w dniu premiery będą droższe. Karty powinny być już dostępne na stronach największych sprzedawców w Polsce.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: