Komputery

NVIDIA szykuje GeForce RTX 2070 Ti, odpowiedź na AMD Navi?

KP
Kamil Pieczonka
1

Wiele wskazuje na to, że rywalizacja na rynku kart graficznych wreszcie się zaostrzy. Do tej pory AMD konkurowało z NVIDIA raczej w segmencie tańszych modeli, gdzie prym wiodą karty Radeon RX 570 i RX 580, ale wraz z premierą nowej architektury wiele się może zmienić. Dlatego producent GeForce'a nie zamierza oddawać pola i szykuje aktualizację swojej oferty.

NVIDIA Super i GeForce RTX 2070 Ti

Jeszcze przed targami Computex NVIDIA wypuściła krótki teaser, który zapowiada nowe produkty oznaczone logiem "Super". Niestety podczas samego Computexu tematu już nie poruszono, ale jest możliwe, że coś więcej wyjaśni się za tydzień w trakcie targów gier E3 w Los Angeles. Póki co spekuluje się, że NVIDIA może szykować odświeżone modele kart opartych na architekturze Turing wykorzystujące szybsze pamięci GDDR6 16 Gbps, zamiast obecnych 14 Gbps. To jednak w tej chwili bardziej zgadywanka. Inne źródła mówią, że nawet podczas E3 nie poznamy żadnych szczegółów, a premiery nowych kary można spodziewać się w sierpniu podczas targów Gamescom w Kolonii. Strategicznie to całkiem zrozumiała decyzja, bo dopóki AMD nie ujawni swoich modeli z serii RX 5000 (Navi), dopóty nie wiadomo jak wpłynie to na ceny obecnych na rynku kart.

Prawdopodobne jest natomiast, że na rynku wcześniej pojawi się model GeForce RTX 2070 Ti, który byłby całkiem logicznym krokiem. W tej chwili RTX 2070 ma 2304 rdzenie CUDA, podczas gdy RTX 2080 posiada ich aż 2944. Różnica pomiędzy nimi jest więc całkiem spora i właśnie w tę lukę miałby wpasować się model RTX 2070 Ti, który ma być wyposażony w 2560 rdzeni CUDA. W połączeniu z wyższym taktowaniem (1770 MHz w trybie boost) dałoby to wzrost wydajności o 10-15% względem podstawowego modelu RTX 2070. Jest też prawdopodobne, że NVIDIA będzie musiała obniżyć ceny, więc RTX 2070 Ti mógłby zadebiutować na obecnym poziomie cenowym modelu RTX 2070.

AMD Radeon RX 5700 zadebiutuje już w lipcu

Podczas konferencji na targach Computex, dr. Lisa Su tylko wspomniała o architekturze Navi, czy jak kto woli RDNA (Radeon DNA), które ma zadebiutować już w lipcu. Więcej na temat nowych kart graficznych powinniśmy się dowiedzieć już za niespełna tydzień, podczas prezentacji w czasie targów E3. Jeśli sprzedaż nowych kart ma się faktycznie rozpocząć w lipcu, to będzie to dobry moment aby opublikować ich specyfikację.

Z informacji jakie posiadamy w tej chwili wynika, że Radeon RX 5700 (spory przeskok od RX 570/580, podobno z racji 50. rocznicy powstania AMD) będzie oferował wydajność nieco wyższą niż GeForce RTX 2070. W czasie konferencji pokazano testy w Strange Brigade, gdzie karta AMD osiągała wydajność o około 10% wyższą niż produkt NVIDIA. Trzeba jednak pamiętać, że ta gra akurat dobrze leży Radeonom.

Nie zmienia to jednak faktu, że GPU oparte na architekturze RDNA będą produkowane przez TSMC w wymiarze 7 nm i mają zapewnić spory wzrost wydajności. Względem architektury Vega będzie to wzrost o nawet 25% przy tym samym zegarze, a jednocześnie przy o połowę mniejszym zapotrzebowaniu na energię. AMD Radeon RX 5700 ma też korzystać z tańszych pamięci GDDR6, zamiast HBM2, co powinno pomóc w ustaleniu konkurencyjnej ceny dla GeForce'a. Ta jednak nadal pozostaje tajemnicą, przynajmniej do 10 czerwca.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu