Sprzęt

NVIDIA pokazuje klase - oto nowe GeForce GTX 1080 i 1070

Konrad Kozłowski
NVIDIA pokazuje klase - oto nowe GeForce GTX 1080 i 1070
25

Podczas konferencji prasowej w ramach NVIDIA Editor's Day poznaliśmy najnowsze dokonania amerykańskiej firmy, które wzbudzają niemałe emocje. Zaprezentowano nowe karty graficzne oparte o architekture Pascal - GeForce GTX 1080 i 1070, które zachwycają nie tylko wydajnością, ale i energooszczędnością. Aha, są też sporo tańsze.

Granie na wielu ekranach, ultra wysoka rozdzielczość oraz wirtualna rzeczywistość to tematy, które zainteresują nie tylko profesjonalnych graczy, ale także, a może przede wszystkim, tych rzadziej sięgających po mysz i klawiaturę lub pada oraz ulubiony tytuł. To są trendy, które w najbliższym czasie będą jedynie zyskiwały na popularności, dlatego NVIDIA tak dużo wspominała o tychże aspektach podczas prezentacji nowych produktów.

Nowe karty GeForce GTX 1080 i Ge Force GTX 1070 są wykonane w najnowszej technologii 16nm FinFET oraz w oparciu o architekturę Pascal. To właśnie dzięki temu układy są tak energooszczędne względem poprzednich modeli (potrzebnych jest 180W zamiast 250W w przypadku modelu 1080 i tylko 150W w przypadku modelu 1070), a do zasilenia użyjemy wtyczki 8-pin. Na sam GPU GTX 1080 składa się aż 2560 rdzeni CUDA, które pracują w parze z 8GB pamięci GDDR5X. Całkowita przepustowość pamięci będzie na poziomie 320 GB/sec. Częstotliwość podkręconego rdzenia GTX 1080 może wynieść aż 2100 MHz - bazowo jest to 1607 MHz. Generalnie mówi się trzykrotnym wzroście wydajności, a w kontekście VR o dwukrotnym.

Wraz z nowym sprzętem NVIDIA zaprezentowała także dedykowane tworzeniu zrzutów ekranu narzędzie o nazwie Ansel. Jest to aplikacja współpracująca z modeli GTX oferująca mnóstwo swobody poprzez wstrzymanie rozgrywki i wybór dowolnego kadru. Na wykonany zrzut ekranu nakładać można filtry, do dyspozycji jest technologia EXR pozwalająca uzyskać pełne spektrum barw, a gotowe zrzuty będzie można udostępniać jako grafiki 360 stopni gotowe do oglądania na smartfonach, pecetach i zestawach VR. Wśród listy wspieranych początkowo gier znalazły się między innymi The Division oraz Wiedźmin 3.

Wracając do najnowszych GeForce'ów, ile za te cudeńka przyjdzie nam zapłacić? Napisałem, że będzie taniej, aniżeli w przypadku wcześniejszych premier, ale to wcale nie oznacza, że mowa jest o prawdziwie niskich kwotach. NVIDIA GeForce GTX 1080 została wyceniona na 599 dolarów, a do wyboru dostępna też będzie edycja "Founders Edition" stworzona z myślą o entuzjastach overlockingu - ona będzie kosztować o 100 dolarów więcej. Za model GeForce GTX 1070 zapłacimy 379 dolarów (Founders Edition to koszt 449 dolarów). Kiedy będzie można je dostać we własne ręce? Droższy model trafi do sprzedaży już 27 maja, zaś tańszy dopiero 10 czerwca.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Nvidiakarty graficznegeforce