Mobile

Huawei Mate 10 kontra iPhone X. Który telefon okazuje się być bardziej "inteligentny"?

Albert Lewandowski
Huawei Mate 10 kontra iPhone X. Który telefon okazuje się być bardziej "inteligentny"?
6

Sztuczna inteligencja to obecnie jedno z najpopularniejszych haseł technologicznego świata. Niestety z tego powodu używa się go już do reklamowania absolutnie każdej usługi, żeby wyglądała na lepszą niż jest w rzeczywistości. Mimo to nasze telefony realizują coraz więcej zadań z wykorzystaniem algorytmów uczenia maszynowego - ostatnio przeprowadzono interesujące, nietypowe testy. Sprawdzono w nich, który model najlepiej radzi sobie w m.in. rozpoznawaniu obrazów, a wyniki mogą niektórych zaskoczyć.

Koniec dominacji Apple

Jeżeli chodzi o układy mobilne, na które składa się nie tylko procesor, ale również grafika, kontrolery pamięci, moduły łączności, chipy odpowiadające za przetwarzanie dźwięku i wiele innych, prym wiodło dotychczas Apple. Amerykanie od kilku lat utrzymują pierwszą lokatę, a rywale nie byli w stanie nadgonić dzielącej ich różnicy.

W ostatnim roku doszło jednak do jednej istotnej nowości. Mianowicie producenci zaczęli implementować do swoich SoC specjalne układy (tzw. NPU – Neural Processing Unit), które miały być używane przez algorytmy sztucznej inteligencji. Dzięki nim asystenci głosowi mogą działać, nie obciążając głównego procesora, a rozpoznawanie obrazów czy nauka naszych nawyków, staje się dla telefonu o wiele prostsza i szybciej postępuje. O ile aktualnie ta technologia w urządzeniach mobilnych raczkuje, o tyle za kilka lat rzeczywiście może przełożyć się na znacznie większy komfort pracy, a smartfon stanie się jeszcze lepszym towarzyszem życia.

Walka na NPU

W testach Master Lu wzięło udział kilka modeli, choć z mojej perspektywy zabrakło w nim propozycji z Exynosem, choć wątpię, że którykolwiek z obecnie dostępnych Samsungów dał radę tu wygrać. Co innego będę mógł napisać, kiedy już oficjalnie zadebiutuje Samsung Galaxy S9 i S9 Plus z nową generacją układu, wspierającym sztuczną inteligencję. Okazało się, że bezsprzecznie wygrały modele z Kirinem 970.

Pierwsza lokata należy do Huawei Mate 10 (233 punkty), a druga do Honora V10 (232 punkty)– widać, że chińscy inżynierowie odrobili pracę domową i zaproponowali świetne NPU, na razie nawet najlepsze. Trzecie miejsce, honorowo, zajął iPhone X (184 punkty), a tuż za nim pojawił się iPhone 8 Plus (181 punktów). Obydwa telefony Apple korzystają z tego samego układu Apple A11. Przegrana w tej konkurencji firmy z Cupertino może być zaskoczeniem, podobnie jak silna pozycja twórcy serii Mate na tym polu. Najlepszy smartfon ze Snapdragonem 835, ZTE Nubia Z17, zdobył 156 punkty.

Jestem ciekaw, jak w tej kwestii wypadną Snapdragon 845 oraz Exynos 9810 - teoretycznie mają być topowe pod każdym względem, ale czy dadzą sobie radę z dopracowanym Kirinem od Huawei? Kiedyś to Chińczycy gonili resztę, a teraz może dojść do zamiany ról.

źródło: Gizmochina

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu