Poczta email

Nowy webmail OnMail.com za darmo i już bez zaproszeń, można rezerwować proste adresy e-mail

Grzegorz Ułan
Nowy webmail OnMail.com za darmo i już bez zaproszeń, można rezerwować proste adresy e-mail
23

O nowym webmailu OnMail.com pisałem Wam już we wrześniu 2020 roku. Wtedy był już za darmo, ale tylko na zaproszenia. Ewentualnie trzeba było wykupić płatny plan, by móc zarezerwować sobie prosty adres e-mail. Teraz twórcy serwisu otworzyli darmowe konta dla wszystkich chętnych.

Możliwość założenia prostego adresu na Gmailu skończyła się już dawno, ostatnia taka opcja w przypadku drugiego popularnego dostawcy poczty e-mail, Microsoftu - Outlook.com, miała miejsce w 2012 roku.

Od tego czasu powstawały nowe webmaile typu ProtonMail, Superhuman Mail czy Hey.com, ale trzeba było albo za nie zapłacić, albo w darmowej wersji liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Na ProtonMail na przykład założymy darmowe konto z pojemnością 0,5 GB i z limitem dziennym wysyłanych wiadomości.

OnMail.com to nowy webmail udostępniony przez twórców Edison Mail. Możemy w nim założyć darmowe konto o pojemności aż 10 GB i z wysyłaniem załączników do 100 MB.

Jest jeszcze jedno ograniczenie, w darmowej wersji nie założymy loginu składającego się z mniej niż 8 znaków, chyba że zapłacimy za pierwszy miesiąc korzystania z niego 9,99$ (od drugiego miesiąca można wrócić do bezpłatnego planu).

Bez problemu za to założymy w darmowym planie konto e-mail składające się z imienia i nazwiska. Konto dla Jana Kowalskiego udało mi się założyć, przy wyborze planu, darmowy opisany jest jeszcze jako dostępny na zaproszenia, ale można go wybrać i nowa skrzynka zostaje utworzona.

Charakterystyczną funkcją na OnMail.com jest wbudowana selekcja przychodzącej korespondencji, dzięki której możemy sobie zbudować pocztę e-mail od podstaw, na którą to będą przychodziły wiadomości jedynie od zaakceptowanych przez nas kontaktów.

Każda nowa wiadomość - od nowego kontaktu, która przychodzi na skrzynkę nie ląduje w skrzynce odbiorczej, najpierw musimy zaakceptować jej nadawcę. Dodatkowo w każdej chwili możemy go zablokować w zakładce z kontaktami.

Ponadto, w odróżnieniu od Gmaila na OnMail.com możemy definiować, edytować, dodawać i usuwać zakładki (karty), w której będą zapisywać się wiadomości od określonych kontaktów. Domyślnie mamy tu zakładkę Primary i Other (ich nazwy można zmienić w aplikacji mobilnej), ale możemy tu dodawać inne, na przykład Rodzina.

W ustawieniach zakładek sami możemy definiować adresy nadawców, których wiadomości będą się w nich zapisywać.

Podobnie jak i określone tematy czy zawierające konkretne słowa.

Poza tym webmail ten nie różni się zbytnio w korzystaniu od innych popularnych skrzynek pocztowych. Możemy tu włączyć wiadomość o nieobecności, tworzyć sygnatury (nie dołączają się w darmowej wersji żadne stopki twórców) i dodatkowe etykiety.

Klient OnMail na smartfony? Tu mamy kilka opcji. Możemy skorzystać z dedykowanej aplikacji mobilnej, dostępnej na razie jedynie na iOS.

To bardzo przyjemna aplikacja, do bólu prosta, bez zbędnych wodotrysków. Zmienimy tu nazwy swoich zakładek (kart), ustawimy podpisy, powiadomienia (można zdefiniować dokładnie o jakich wiadomościach chcemy być powiadamiani) oraz ustawimy motyw.

Co z Androidem? Tutaj możemy skorzystać z aplikacji Edison Mail, która wspiera konta OnMail.com. Dzięki temu też możemy sprawdzić ustawienia naszego konta i parametry niezbędne do konfiguracji naszej poczty w dowolnym innym kliencie, czy to mobilnym czy desktopowym.

Konto jan.kowalski@onmail.com założyłem dla testów, ale już usunąłem - jest wolne.

Nowe konto za darmo możecie założyć pod tym adresem. Aplikacja mobilna OnMail do pobrania jest z App Store, a Edison Mail z Google Play i również z App Store.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu