Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Polska

Nowy Świstak bez licytacji będzie lepszy?

GM
Grzegorz Marczak
8

Wpis gościnny Pawła Meyera. 24 października w rocznicę swoich 5-tych urodzin, serwis Swistak.pl, drugi w Polsce serwis aukcyjny pod względem popularności, wprowadził kilka znaczących zmian w swoim serwisie. Do najważniejszych zmian należą: (pełna lista zmian:) - nowa opcja „zaproponuj cenę”,...


Wpis gościnny Pawła Meyera.
24 października w rocznicę swoich 5-tych urodzin, serwis Swistak.pl, drugi w Polsce serwis aukcyjny pod względem popularności, wprowadził kilka znaczących zmian w swoim serwisie.
Do najważniejszych zmian należą: (pełna lista zmian:)
- nowa opcja „zaproponuj cenę”, umożliwia zaproponowanie ceny za dany towar przez kupującego; należy zauważyć, że Świstak już 6 października wycofał opcję licytowania ceny;
- szczegółowy system oceny, oznacza to, że zamiast jednej oceny użytkownicy mogą teraz oceniać 3 elementy: Logistykę, Towar i Jakość obsługi; wszystkie 3 elementy są oceniane w skali od 1 do 5;
- system rankingów: serwis dostarcza statystki najbardziej popularnych kategorii w których są zawierane transakcje oraz najbardziej popularne słowa kluczowe, które wyszukują użytkownicy.Czy wprowadzone zmiany będą na tyle ciekawe dla użytkowników, aby zwiększyć ruch i ilość zawieranych transakcji na swistak.pl? Trudno na to dziś odpowiedzieć. Zapewne statystki, które pojawią się za kilka miesięcy odpowiedzą czy były to zmiany na lepsze.

Moim zdaniem do plusów należy zaliczyć rozbudowany system ocen oraz poprawa wyglądu strony głównej jak i samej aukcji. Z drugiej strony mamy zmiany, które na dziś trudno ocenić czy są pozytywne czy negatywne ale pozwolę sobie skomentować je następująco:

  • usunięcie mechanizmy licytacji ceny w górę: wydaje się, że to podstawowy mechanizm aukcji i usunięcie tego mechanizmu poddaje w wątpliwość nazwę serwisu jako serwisu aukcyjnego. Pozostawienie opcji kup teraz oraz opcji zaproponuj cenę kieruje serwis w stronę takich systemów jak ceneo.pl czy skapiec.pl lub w kierunku tradycyjnych sklepów internetowych. Jeśli nie ma mechanizmy licytacji, to czym się różni w podstawowej funkcjonalności serwis swistak.pl od tradycyjnego sklepu internetowego?
  • statystyki kategorii o największej liczbie zawieranych transakcji (swistak.pl/statystyki.php): super narzędzie, ale jeśli nie wiadomo ile tych transakcji było zawartych, to nie wiadomo czy w danej kategorii było 10 czy 1000 transakcji w ciągu doby, miesiąca czy roku? Dodanie informacji z jakiego przedziału czasowego są to dane i jaki jest ich wymiar ilościowy byłoby tak naprawdę pożyteczną informacją dla sprzedających. Najbardziej pożytecznym wg mnie do dziś systemem statystycznym aukcji - niestety tylko dla allegro - jest system www.allestat.pl.

Podsumowując uważam, że zmiany w świstaku były i są konieczne. Natomiast czy powyższe zmiany wyjdą serwisowi na dobre to już tylko i wyłącznie decyzja użytkowników. Zmiany w Świstaku wg mnie oddalają go od tradycyjnych systemów aukcyjnych ze względu na usunięcie możliwości licytacji i pozostawienie tylko opcji kup teraz.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

aukcjeallegro.ple-commerce