Windows

Nowy sposób logowania do Windows 10 to coś, czego potrzebowałem

Jakub Szczęsny
Nowy sposób logowania do Windows 10 to coś, czego potrzebowałem
23

Windows 10 to nie tylko zbiór poprawek do tego, co zostało popsute w Windows 8. Wraz z kolejną wersją okienek użytkownicy otrzymują dostęp do nowych, zaawansowanych funkcji - oprócz trybo Continuum, Cortany, Microsoft w kooperacji z Intelem opracował "Windows Hello" współpracujący z RealSense 3D. Fu...

Windows 10 to nie tylko zbiór poprawek do tego, co zostało popsute w Windows 8. Wraz z kolejną wersją okienek użytkownicy otrzymują dostęp do nowych, zaawansowanych funkcji - oprócz trybo Continuum, Cortany, Microsoft w kooperacji z Intelem opracował "Windows Hello" współpracujący z RealSense 3D. Funkcje kamer Intela to nie tylko możliwość skanowania obiektów trójwymiarowych, ale i nowe, lepsze możliwości autentykacji użytkownika.

Rozpoznawanie twarzy to wielka siła Intel RealSense 3D. Podczas Computex 2015 zaprezentowano możliwości zastosowanego w Windows 10 oprogramowania w kooperacji z kamerą Intela. Problemem dotychczasowych kamer w urządzeniach mobilnych pozwalających na zalogowanie się w systemie dzięki samej tylko twarzy był fakt, iż taką kamerę można było łatwo oszukać. Nie potrafiły one rozpoznać głębi, a przez to nie wykrywały faktu, iż zamiast twarzy użytkownika pojawiła się przed kamerą wydrukowana na kartce facjata. Intel RealSense dzięki wykrywaniu głębi ów fakt rozpozna i nie uwierzytelni "podstawionego" użytkownika.

Logowanie za pomocą twarzy do komputera jest dla mnie pewnym wybawieniem - głównie z powodu mojej dbałości o prywatność danych na komputerze. Bardzo nie lubię, gdy ktoś "grzebie" po moim sprzęcie, stąd jak odchodzę od komputera tylko na 5 minut (nawet gdy nie ma nikogo w domu), zwykłem blokować komputer tak, by wymagał ponownego zalogowania się. Za każdym razem muszę wpisywać hasło i choć nie jest to bardzo uciążliwe - jednak wolałbym, żeby laptop sam rozpoznał moją twarz i przydzielił mi dostęp do moich zasobów. Korzystałem już z takich rozwiązań i za każdym razem miałem zastrzeżenia do jakości działania funkcji. Przede wszystkim zdarzały się opóźnienia, a już największe problemy były, gdy w kadrze brakowało światła. Kamerka nie działała wtedy efektywnie.

Spójrzcie, jak działa Windows Hello na filmie:

Całkiem nieźle, prawda? Dell niedługo pokaże nowe laptopy z Windows Hello na pokładzie - inni producenci również planują umieszczenie podobnych rozwiązań w swoich urządzeniach mobilnych. Jak dla mnie - bomba.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu