Felietony

Nowy Skype 5.3 dla Mac Lion - obsługuje połączenia HD

Jan Rybczyński
Nowy Skype 5.3 dla Mac Lion - obsługuje połączenia HD
5

Skype uaktualnił swojego klienta dla Maków. Nowa wersja powstała z myślą o najnowszym systemie Apple - Lion. Oczywiście zachowuje wsteczną kompatybilność z systemami spod znaku nagryzionego jabłka, aż do Leoparda. Wprowadza również obsługę wideo w wysokiej rozdzielczości, zarówno wychodzącego jak i...

Skype uaktualnił swojego klienta dla Maków. Nowa wersja powstała z myślą o najnowszym systemie Apple - Lion. Oczywiście zachowuje wsteczną kompatybilność z systemami spod znaku nagryzionego jabłka, aż do Leoparda. Wprowadza również obsługę wideo w wysokiej rozdzielczości, zarówno wychodzącego jak i przychodzącego. Aby uzyskać wysoką jakość połączenia, producent sugeruje łącze o szybkości co najmniej 1,5 megabita na sekundę, co i tak wydaje mi się naprawdę niewielkim wymaganiem.

Nie jestem pewien kiedy Skype wprowadził obsługę wideo w wysokiej rozdzielczości dla systemów Windows, ale jestem niemal pewien, że przeszło rok temu. To spore opóźnienie, rok w świecie IT to naprawdę długo, tym bardziej, że wiele programów wychodzi jednocześnie na wszystkie systemy. Nie wspominając nawet o tym, jak bardzo z tyłu jest wersja dla Linuksa.

Najwyraźniej Windows jest dla Skype priorytetem, co po przejęciu przez Microsoft raczej się nie zmieni, spodziewałbym się, że się nasili.

Dziwna to polityka, tym bardziej, że w momencie zintegrowania WebRTC przez Chrome i Firefox (Mozilla już ogłosiła, że włączy WebRTC do Firefoksa) a w przyszłości być może również przez Operę, komunikacja audiowizualna będzie bardzo łatwo osiągalna na każdym systemie operacyjnym, bez instalacji dodatkowego oprogramowania. Przeglądarkę ma chyba niemal każdy na swoim komputerze. Co więcej, Google Hangouts obsługuje większą liczbę osób niż Skype, jeśli chodzi o wideokonferencje.

Jak na razie czarno widzę przyszłość Skype na standardowych desktopach, ale zobaczymy co nam jeszcze Microsoft zaproponuje.

Link do oficjalnej informacji na stronie Skype.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AppleSkypeLion