Felietony

Nowy motyw domyślny WordPressa robi wrażenie. Zobaczcie jak wygląda w akcji

Grzegorz Ułan
Nowy motyw domyślny WordPressa robi wrażenie. Zobaczcie jak wygląda w akcji
26

Przez wiele lat domyślnym motywem Wordpressa, rozpoznawanym chyba przez wszystkich bez zaglądania w stopkę, był niezwykle minimalistyczny temat z charakterystycznym niebieskim banerem przewodnim. Wielu z użytkowników pierwszą rzeczą, jaką robili po zainstalowaniu WP, to znalezienie nowego i nie oszu...

Przez wiele lat domyślnym motywem Wordpressa, rozpoznawanym chyba przez wszystkich bez zaglądania w stopkę, był niezwykle minimalistyczny temat z charakterystycznym niebieskim banerem przewodnim. Wielu z użytkowników pierwszą rzeczą, jaką robili po zainstalowaniu WP, to znalezienie nowego i nie oszukujmy się nowocześniejszego motywu, których zresztą w sieci było i jest pod dostatkiem. Ciężko też winić za ten stan rzeczy developerów WordPressa, skupili się przede wszystkim na samym silniku tego CMS-a, dzięki czemu mamy dziś doskonały system do prowadzenia blogów, czasem też wykorzystywany do obsługi normalnych stron internetowych.

Sytuacja zmieniła się w 2010 roku, kiedy to postanowiono skupić się również na samym wyglądzie domyślnego motywu, owocem czego powstała seria motywów Twenty, odświeżana co roku. Pierwszą odsłoną nowego frontendu WordPressa był motyw Twenty Ten, rok później ukazał się Twenty Eleven.

Obydwa motywy były już bardziej dostosowane do coraz nowocześniejszych rozwiązań stosowanych w samym silniku WP z większą możliwością personalizacji jego wyglądu i wzbogacania treści o różnego rodzaju wtyczki, zewnętrzne skrypty, galerie itp. Nadal jednak, mało kto decydował się na pozostawienie go jako głównego swojego motywu. W moim odczuciu i pierwszych wrażeniach po obejrzeniu nowego motywu, który pojawi się w tym roku, wraz z nową wersją WordPressa 3.5 - Twenty Twelve, wydaje mi się, że akurat ten zyska znaczną grupę zwolenników.

Jest przede wszystkim nowoczesny przy zachowaniu swojego minimalizmu. Widać w końcu właściwe i wygodne dla odwiedzających ulokowanie głównego menu oraz poszczególnych elementów strony głównej. Prawa kolumna z linkami, archiwum i kategoriami wyświetla się dopiero w poszczególnych wpisach.

Największy jednak nacisk w nowym motywie położono na wyświetlanie strony na urządzeniach mobilnych. To oczywiście cieszy najbardziej, Twenty Eleven dostosowany będzie do każdej przeglądarki i ekranu, na którym przeglądamy strony.

Nawet na tak małym ekranie, jaki ma Blackberry, przeglądanie wpisów to czysta przyjemność. Bez konieczności przewijania widoku, obrazki wpasowane właściwie do podglądu, a samo menu główne domyślnie schowane, dzięki czemu cała strona mieści się w widoku ekranu, wszystko wyświetla się wyraźnie i przejrzyście.

Demo Twenty Twelve możecie obejrzeć na stronie - http://twentytwelvedemo.wordpress.com/. Zrobił na mnie pozytywne wrażenie. Widać z roku na rok coraz większe postępy w pracach nad domyślnym motywem, sprawiając, że w przyszłości użytkownicy WP, na równi z nowymi wersjami CMS-a, będą z niecierpliwością oczekiwali na nowe wersje motywu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu