Android

Nowy, mobilny Steam z Material Design wreszcie się do czegokolwiek nadaje

Tomasz Popielarczyk
Nowy, mobilny Steam z Material Design wreszcie się do czegokolwiek nadaje
15

Aplikacja Steama dla Androida do tej pory była koszmarna - przynajmniej w moim odczuciu. Program mocno odbiegał od standardów, straszył przestarzałym interfejsem i w gruncie rzeczy nie oferował zbyt wiele. Ja tutaj doceniałem chyba tylko możliwość porozmawiania ze znajomymi na wbudowanym komunikator...

Aplikacja Steama dla Androida do tej pory była koszmarna - przynajmniej w moim odczuciu. Program mocno odbiegał od standardów, straszył przestarzałym interfejsem i w gruncie rzeczy nie oferował zbyt wiele. Ja tutaj doceniałem chyba tylko możliwość porozmawiania ze znajomymi na wbudowanym komunikatorze, bo kupowanie czegokolwiek było drogą przez mękę. Nowa wersja wydaje się być solidnym krokiem naprzód: lepiej wygląda i wreszcie nadaje się do używania.

Steam na Androida przeskoczył z wersji 1.1 do 2.0 i trudno się dziwić, bo zmiany są bardzo duże. przede wszystkim różnice widać już gołym okiem po uruchomieniu aplikacji, bo twórcy zaimplementowali nieco Material Design. pojawiła się górna belka, która posiada przycisk odświeżania oraz guziczek aktywujący wysuwane zza lewej krawędzi menu. Tam również mała rewolucja, bo zastosowano podobną stylistykę ze spłaszczonymi ikonkami. Dodano również sekcję z ekwipunkiem, a także dostęp do biblioteki gier w trybie offline. Idealnie nie jest i wydaje mi się, że jeszcze sporo dałoby się zdziałać w tym temacie, ale mimo wszystko należą się wyrazy uznania za ten ruch.

Samo działanie programu również uległo zmianie. Przede wszystkim Steam nie będzie teraz działał w tle i pożerał baterii naszego urządzenia. Do tej pory po zalogowaniu aplikacja straszyła powiadomieniem na górnej belce i cały czas sobie harcowała w pamięci. Co gorsza, czasem potrafiła zalogować się sama bez pytania - było to szczególnie frustrujące. Twórcy odeszli od tego nieergonomicznego modelu działania i chwała im za to.

Steam dla Androida teraz potrafi wracać do ekranu, na którym skończyliśmy z niego korzystać. Na pewno usprawni to multitasking. Co równie istotne, użytkownik dostał możliwość skonfigurowania strony startowej aplikacji. Szeregu usprawnień doczekał się również system chatu. Teraz mamy tutaj dostęp do historii rozmów z innych urządzeń, która jest stale synchronizowana. Możemy ją wyświetlać również w trybie offline.

Z technicznych aspektów warto wymienić zauważalnie szybsze działanie. Szczególnie mają to odczuć posiadacze słabszych urządzeń. Jak wspomniałem jednak, ciągle idealnie nie jest i w porównaniu z innymi aplikacjami ciągle Steam dla Androida działa ślamazarnie. Zatem twórcy mają nadal sporo do poprawy. Mam nadzieję, że nie spoczną na laurach, bo kupowanie gier na mobile jest jednym z najprostszych sposobów na skłanianie graczy do zakupu. Wiem, jak działa to na Xboksie. Gdyby nie Smartglass, nie zostawiłbym pewnie tylu pieniędzy Microsoftowi. Myślę zatem, że warto.

Nowa wersja powinna być dostępna w Google Play, a jeżeli jeszcze jej nie widzicie, to możecie ręcznie pobrać plik z APKMirror.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AplikacjeMobileAndroidsteam