Felietony

Nowy MacBook z ekranem Retina! Aktualizacja dotychczasowych modeli Air i Pro (znamy polskie ceny)

Konrad Kozłowski
Nowy MacBook z ekranem Retina! Aktualizacja dotychczasowych modeli Air i Pro (znamy polskie ceny)
84

Podczas dzisiejszej konferencji odświeżenia doczekały się notebooki od Apple - mowa oczywiście o MacBooku Air i Pro. Najważniejszymi nowościami są porty USB3, kamera FaceTime HD, powiększona pamięć flash (w przypadku Airów) oraz aktualizacja układów graficznych i pojawienie się procesorów Intel Core...

Podczas dzisiejszej konferencji odświeżenia doczekały się notebooki od Apple - mowa oczywiście o MacBooku Air i Pro. Najważniejszymi nowościami są porty USB3, kamera FaceTime HD, powiększona pamięć flash (w przypadku Airów) oraz aktualizacja układów graficznych i pojawienie się procesorów Intel Core Ivy Bridge. Ale to nie wszystko! Zaprezentowano także MacBooka Pro "nowej generacji" o całkiem nowym wyglądzie, wyposażonego w ekran typu "Retina".

Na pierwszy ogień poszedł MacBook Air z ekranem 11 -calowym. Doczekał się on procesora dual-core i5 o taktowaniu 1,7 GHz i 4 gigabajtów ram. W przypadku 11-calowego modelu do dyspozycji mamy wersję z pamięcią 64 lub 128 gigabajtów. Niestety dziwi mnie nieco czas pracy na baterii, który wynosić będzie około 5 godzin.

Specyfikacja 13-calowej wersji różni się nieco lepszym procesorem: 1,8 GHz oraz zwiększoną pamięcią - 128 lub 256 gigabajtów. Czas pracy na baterii przewidywany jest w okolicach 7 godzin.

MacBooki Pro z ekranem 13-calowym natomiast, cechują się teraz dwurdzeniowym procesorem w dwóch wariantach: i5 2,5 GHz lub i7 2,9 GHz. W przypadku bogatszej wersji pamięć RAM została zwiększona do 8 gigabajtów, uboższa zaś posiadać będzie 4 gigabajty. Dyski twarde oferować będą teraz odpowiednio 500 i 750 gigabajtów powierzchni.

Piętnastocalowy MacBook Pro pracować będzie pod procesorem i7 - 2,3 lub 2,6 GHz i oprócz większego ekranu, a co za tym idzie rozdzielczości oraz oczywiście ceny nie będzie się niczym różnił od mniejszego brata.

Gwoździem programu była "nowa generacja MacBooka Pro z ekranem Retina", którego wygląd w stosunku do pozostałych modeli się zmienił. Jest on o wiele smuklejszy od reszty i Apple ochrzcił go modelem "niewiarygodnie potężnym, acz niezwykle mobilnym". Ekran Retina posiada rozdzielczość 2880 na 1800 pikseli, co oznacza, że jest to o 3 miliony pikseli więcej niż posiada telewizor Full HD. Ale czy to naprawdę jest komuś potrzebne? Ze względu na unikalną konstrukcję MacBook Pro nowej generacji ma nieco inny zestaw i układ złącz.  Co ciekawe, inżynierom Apple udało się doprowadzić do tego, że przy takiej specyfikacji i wymagającym, pod względem energii ekranem, laptop pracować ma na baterii około 7 godzin. Cena tego urządzenia została ustalona na poziomie 2199 dolarów

Muszę się przyznać, że nie spodziewałem się niczego wielkiego po nowych odsłonach notebooków od Apple, więc zaprezentowanie MacBooka z ekranem Retina mnie nieco zaskoczyło. Jednak stało się to i w pozytywnym i negatywnym znaczeniu. Jestem zadowolony, że Apple stara się odskoczy konkurencji prezentując tak solidną maszynę, obawiam się jednak, że może okazać się to jednak strzałem w kolano - niewielka ilość stron internetowych czy gier będzie kompatybilna z taką rozdzielczością i to wszystko może obrócić się przeciwko Apple.

Jesteście zadowoleni z takiej aktualizacji dotychczasowych modeli? Jakie są Wasze odczucia odnośnie nowego MacBooka z ekranem typu Retina? Myślicie, że jest to rzeczywiście niezbędne w laptopie, czy było to nieco wymuszone na Apple taką ilością plotek?

Aktualizacja:

Oficjalny polski sklep Apple Store Online zaprezentował ceny najnowszych produktów i tak MacBook Air 11-calowy kosztować będzie od 4 699,00 zł , a 13-calowy od 5 599,00 zł. MacBooki Pro odpowiednio wyceniono na: 13-calowy od 5 599,00 zł i 15-calowy od 8 499,00 zł. Cena zupełnie nowego MacBooka Pro z wyświetlaczem Retina rozpoczynać się będzie od 10 199,00 zł .

 

Grafiki The Verge

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu