Felietony

Nowy kampus Facebooka rzeczywiście robi wrażenie

Konrad Kozłowski
Nowy kampus Facebooka rzeczywiście robi wrażenie
4

Po twórcy Facebooka - Marku Zuckerbergu - jak i całej firmie, wcale nie widać, żeby ktokolwiek przejmował się niepowodzeniami czy niepochlebnymi opiniami. Wręcz przeciwnie, Facebook raz po raz zapowiada ulepszenia w funkcjonowaniu portalu, udoskonala mobilne aplikacje i w dodatku przygotowuje się do...

Po twórcy Facebooka - Marku Zuckerbergu - jak i całej firmie, wcale nie widać, żeby ktokolwiek przejmował się niepowodzeniami czy niepochlebnymi opiniami. Wręcz przeciwnie, Facebook raz po raz zapowiada ulepszenia w funkcjonowaniu portalu, udoskonala mobilne aplikacje i w dodatku przygotowuje się do ekspansji swojego kampusu, którego projekt naprawdę mi imponuje.

Aktualnie Facebook nie "stacjonuje" w Palo Alto, jak wszyscy sądzą, a w Menlo Park, również w Kalifornii. W grudniu 2011 roku zakończyła się składająca się z trzech etapów przeprowadzka do nowego budynku przy 1601 Willow Road, a w planach Facebooka jest możliwość zatrudnienia blisko 10000 osób!

Jeżeli przyjrzymy się na mapie obszarowi zajmowanemu przez firmę, zauważymy, że druga część kampusu będzie znajdowała sie po drugiej strony autostrady numer 84. Jak więc zamierzane jest połączenie obydwu terytoriów? Podziemnym tunelem, który powstanie naturalnie pod autostradą.

Zaprojektowaniem tego wszystkiego nie zajął się byle kto, bo zrobił to Frank Gehry wraz ze swoim zespołem. Jest on znany przede wszystkim z takich budynków jak Muzeum Guggenheim w Bilbao, Hiszpania czy Wall Disney Hall w Los Angeles. Na stronie Facebooka może przeczytać także, że podczas tworzenia projektu pod uwagę została wzięta "engineering culture" Facebooka, czyli sposób współpracy i atmosfera. Dlatego właśnie zaplanowane zostało jedno, wielkie pomieszczenie, określane przez wiele osób jako "magazyn", gdzie każdy może usiąść i od razu rozpocząć pracę. Pozwala ono także na łatwą komunikację i ewentualne roszady w zespołach pracujących nad projektami. Wolne przestrzenie wewnątrz budynku, zostaną także wypełniony kanapami i tablicami. Tereny wokół budynków również zostaną odpowiednio zagospodarowane - posadzonych zostanie sporo drzew, które znajdą się także na dachu głównego budynku!

Rozpoczęcie budowy planowane jest na początek 2013 roku. Kiedy zostanie ona ukończona, nowy kampus ma pozwolić na stworzenie miejsca do pracy dla ponad 2800 osób. Na pierwszy rzut oka projekt nie wykazuje żadnych oryginalnych cech, których z pewnością nie brakowałoby nowej siedzibie Apple, którą chciał wybudować Steve Jobs. Zwróćmy jednak uwagę na to, że pomimo rozrostu firmy, zachowywane są zasady towarzyszące jej od samego początku i to jest chyba najważniejsze.

Źródło, foto: 1, 2.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Facebook