Moje przemyślenia

Dropbox wprowadza dwuetapową weryfikację. Zadbaj o bezpieczeństwo swojego konta już dziś

GU
Grzegorz Ułan
15

Tak jak zapowiadano, po ostatnich problemach z bezpieczeństwem kont na Dropboxie, wprowadzone zostało właśnie dodatkowe zabezpieczenie w postaci dwuetapowej weryfikacji dostępu do naszego konta. Jeżeli korzystamy z aplikacji Dropboxa na komputerach, musimy ją zaktualizować do wersji 1.5.12, dostępne...

Tak jak zapowiadano, po ostatnich problemach z bezpieczeństwem kont na Dropboxie, wprowadzone zostało właśnie dodatkowe zabezpieczenie w postaci dwuetapowej weryfikacji dostępu do naszego konta. Jeżeli korzystamy z aplikacji Dropboxa na komputerach, musimy ją zaktualizować do wersji 1.5.12, dostępnej na forum Dropboxa.

Podobnie jak w przypadku Google Authenticator, możemy skorzystać z dwóch opcji - dodatkowej weryfikacji poprzez wpisanie hasła z smsa lub wygenerowanego przez aplikację mobilną.

W przypadku wyboru opcji sms autoryzacja sprowadza się do wpisania otrzymanego kodu cyfrowego i zapisania przydzielonego kodu bezpieczeństwa na wypadek zagubienia telefonu.

Drugi sposób, poprzez aplikację mobilną, wymaga zeskanowania kodu QR swoim telefonem. W BlackBerry jest to ta sama aplikacja, co w przypadku dwuetapowej weryfikacji od Google - Google Authenticator.

Każdorazowo, gdy wymagana będzie weryfikacja konta, będziemy musieli uruchomić daną aplikację z generowanym kodem. Zmienia się on raz na minutę. Oczywiście nasze aplikacje na komputerach również musimy zweryfikować w podobny sposób, co dostęp do konta w przeglądarce.

Jeśli nie chcemy za każdym razem autoryzować w ten sposób naszego konta podczas logowania, zaznaczamy opcję, iż dane urządzenie jest zaufane. Wówczas będziemy logować się na nim, jak do tej pory, wpisując same hasło do konta. Dwuetapową weryfikacją możemy aktywować i dezaktywować na stronie - http://www.dropbox.com/try_twofactor .

Osobiście przyznam, iż wprowadzenie tego zabezpieczenia przez Dropboxa skłoniło mnie w końcu również do włączenia takowego na swoim koncie Google. Na tę chwilę udało mi się w prosty i szybki sposób autoryzować wszystkie usługi, z których aktualnie korzystam, a które wykorzystują do logowania moje konto Google. Wystarczyło się ponownie do nich zalogować przy użyciu jednorazowego hasła. Przy okazji też odwołałem dostęp kilkunastu aplikacjom internetowym, z których już nie korzystałem na stronie - https://accounts.google.com/IssuedAuthSubTokens. Polecam, choćby w ramach wakacyjnych porządków:).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: