Felietony

Nowy iPad droższy w produkcji, ale to Apple pokrywa różnicę

Marcin Kamiński
Nowy iPad droższy w produkcji, ale to Apple pokrywa różnicę
13

Zupełnie nowy ekran Retina, szybszy procesor i układ graficzny, większa bateria oraz obsługa szybkiego internetu LTE - to wszystko sprawia, że nowy iPad jest droższy w produkcji. Jak wyliczył serwis IHS iSuppli, w przypadku modelu z wbudowaną pamięcią 32 GB oraz obsługą 4G różnica wynosi 9% w porówn...

Zupełnie nowy ekran Retina, szybszy procesor i układ graficzny, większa bateria oraz obsługa szybkiego internetu LTE - to wszystko sprawia, że nowy iPad jest droższy w produkcji. Jak wyliczył serwis IHS iSuppli, w przypadku modelu z wbudowaną pamięcią 32 GB oraz obsługą 4G różnica wynosi 9% w porównaniu do porównywalnej parametrami drugiej generacji tabletu. Klienci mogą jednak spać spokojnie - różnicę w kosztach produkcji Apple bierze na siebie, pozostawiając detaliczną cenę dla końcowego klienta niezmienioną.

Nie jest zaskoczeniem, że nowości przyciągające klientów do sklepów w celu nabycia nowego iPada zwiększyły nieco koszty produkcji urządzenia. Okazuje się, że zakup części potrzebnych do produkcji tabletu może być nawet o 9% droższy, niż w przypadku komponentów niezbędnych do budowy iPada 2. Apple zdecydowało się mimo to wziąć różnicę w kosztach produkcji na siebie, pozostawiając cenę pojedynczego nowego iPada bez zmian. Najwyraźniej firma, która jest autorem najpopularniejszego tabletu i smartfona oraz posiadająca ogromne zasoby gotówki może sobie na taki krok pozwolić.

Oto wnikliwe porównanie kosztów produkcji oraz zakupu części potrzebnych do wytworzenia iPada 2 oraz jego następcy:

Jak łatwo zauważyć, spory wzrost kosztów produkcji w przypadku nowego iPada powoduje ekran Retina. Koszt jego zakupu od firmy Samsung to aż 87 dolarów amerykańskich. Wyświetlacz do drugiej generacji tabletu Apple kosztował zaledwie 57 USD. Co ciekawe, Samsung może być także producentem nowych baterii zastosowanych w iPadzie 3, dzięki czemu ten koreański koncern zarabia coraz poważniejsze pieniądze.

Na koniec warto zwrócić uwagę, jak małą część kosztów zabiera sama produkcja iPada. Jedno urządzenie powstaje za ok. 10 dolarów amerykańskich (ok. 30 zł) - cała reszta to zakup niezbędnych części.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

iPad