Mobile

Nowy gest cofania w Android Q pewnie Wam się nie spodoba. Google eksperymentuje

Konrad Kozłowski
Nowy gest cofania w Android Q pewnie Wam się nie spodoba. Google eksperymentuje
25

Google pracuje nad nową wersją systemu Android. Żadna to niespodzianka, bo oficjalnej prezentacji nowości spodziewamy się, jak co roku, w okolicach maja. Prawdopodobnie właśnie poznaliśmy jedną z nich. O ile Google nie zmieni zdania.

Jedną z największych zmian w Android 9.0 Pie było pojawienie się jednego przycisku nawigacyjnego, który zastąpił trzy tradycyjne. Za jego pomocą, naciskając lub przesuwając go w różne strony, możemy wykonywać te same czynności, co wcześniej, ale - przynajmniej moim zdaniem - w szybszy i wygodniejszy sposób. Nie wszystkim taka zmiana się spodobała, a warto też dodać, że wyjątkiem pozostał przycisk wstecz, który został na miejscu, lecz pojawia się tylko w razie potrzeby.

Zobacz też: Nowy Android to po prostu Android 10.

To właśnie jego dotyczy nadcho16dząca modyfikacja w Androidzie. Serwis AndroidBeat zaprezentował materiał, w którym opisał aktualnie dostępną zmianę w testowej wersji Androida Q, która wyciekła do sieci. Dzięki niej wiemy, że wspomniany dodatkowy przycisk wstecz został usunięty, a jego funkcję przejął jedyny na ekranie przycisk nawigacyjny. By skorzystać z jego nowych możliwości należy po prostu przesunąć go w lewo. Niby niewiele, ale trzeba się do tego przyzwyczaić.

Nowy gest cofania w Android Q

Gdy wykonamy ten gest w przeciwnym kierunku, cofniemy się do wcześniej używanej aplikacji (ten sam efekt można było uzyskać poprzez szybkie dwukrotne wciśnięcie przycisku z kwadracikiem). W Android Q, a przynajmniej wersji, którą można obecnie sprawdzić, zmieniona została animacja towarzysząca przechodzeniu pomiędzy aplikacjami. Jest ona subtelniejsza i nie sprawia wrażenia, że w trakcie przełączania jedna z aplikacji może zostać zamknięta.

Jak można się domyślać, opisana powyżej zmiana będzie jedną z kilkudziesięciu zmian wprowadzonych w Android Q, ale dla posiadaczy urządzeń, których będzie dotyczyć zmiana w nawigacji, będzie to kolejna (delikatna) przeprawa po dokonaniu aktualizacji. Mnie nowa nawigacja (o której zabroniono mi pisać określając ją gestami:) naprawdę odpowiada, ale nowy sposób cofania w Android Q wcale nie musi mnie przekonać.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu