Facebook

Nowy Facebook będzie od września obowiązkowy. Dziękuję, nie skorzystam z tego koszmarka

Paweł Winiarski
Nowy Facebook będzie od września obowiązkowy. Dziękuję, nie skorzystam z tego koszmarka
1

Stało się. Mimo negatywnych recenzji, szybkiego powrotu do starej wersji - zdecydowano za użytkowników. Od września klasyczny Facebook będzie niedostępny.

Pamiętam, jak lata temu było mi przykro, że moje konto nie zostało zakwalifikowane do testów nowego Facebooka. Już nawet nie pamiętam, których - bo było tego sporo. I to w sumie dziwne, bo jedni znajomi mieli odświeżony serwis na stronie www, a ja cały czas korzystałem ze starego. Potem ktoś testował jeszcze inny wygląd - ja natomiast, standardowo, nie. No cóż, nie mam szczęścia. Teraz natomiast "potestujemy" go wszyscy i nie będzie możliwości powrotu do tego, co znamy.

Od września klasyczny Facebook będzie niedostępny

O nowym wyglądzie Facebooka pisaliśmy już kilka razy i nie przypominam sobie, by ktokolwiek był z niego zadowolony. No może poza ciemnym trybem Facebook, który należy nam się jak psu kość a z jakiegoś powodu przez lata nie został wprowadzony. Jestem natomiast bardzo ciekawy jaki był ogólny "feedback" dotyczący nowego Facebooka, bo użytkownicy testują go już od mniej więcej roku, dodatkowo zdarzało się, że serwis wyświetlał im ankietę. No i na bazie tej ankiety podjęto decyzję o wprowadzeniu nowego wyglądu na sztywno dla wszystkich. Tak mi się przynajmniej wydaje, co by oznaczało, że jednak ten nowy Facebook się ludziom podoba. Nie wiem jak, nie wiem dlaczego, ale podoba.

Pozostałym będzie musiał się spodobać - ba, będzie musiał się spodobać wszystkim, bo stary Facebook znika od września

Stagnacja związana z obecnością klasycznego Facebooka była wynikiem wzmożonych prac nad mobilną wersją, jak rozumiem popularniejszą niż odsłona przeglądarkowa. Ja akurat korzystam z serwisu na dwa sposoby. Wiecie, jak to jest - Facebook, kawka i ja. Karta FB włączona jest jako jedna z pierwszych zaraz po uruchomieniu komputera i rozpoczęciu pracy. Z jednej strony - przyzwyczajenie, z drugiej z uwagi na to co robię w pracy. Jakkolwiek FB nie tnie zasięgów, cały czas korzystamy z niego na Antywebie i publikujemy na naszym fanpage wpisy z serwisu, rozmawiamy z czytelnikami. Często też tu właśnie wyłapuję ciekawe informacje z branży technologicznej. Ale chyba najbardziej używam FB jako komunikatora, podczas siedzenia w domu wygodniejszego niż mobilny Messenger z uwagi na pisanie na fizycznej, a nie ekranowej klawiaturze.

Nowy Facebook jest dla mnie nieczytelny. Wszystko jest za duże (ręczne zmniejszenie strony w Chrome niewiele pomaga). Dziwnie ułożone ikony i skróty, dużo niewykorzystanej przestrzeni. Czasem mam wrażenie, że nowy Facebook to po prostu okno z aplikacji mobilnej na środku, a po bokach cokolwiek co zajmie pozostałe miejsce. Sam Messenger przesunięty maksymalnie w dół, na górze strefa "sponsorowane", później "Twoje strony", czyli zakładka, z której nigdy nie korzystam (na strony gdzie jestem administratorem wchodzę w inny sposób). Bąbelki znajomych, z którymi ostatnio rozmawiałem nachodzące na listę kontaktów - która przy takim ułożeniu prawej strony ekranu pokazuje mi półtora kontaktu. Na szczęście da się rozmawiać kiedy wejdziecie w zakładkę Messenger po lewej stronie ekranu - zostaniecie wtedy przeniesieni do klasycznego okna, gdzie jest pionowa lista ostatnich rozmów, na środku duże okno konwersacji, a po prawej szczegóły kontaktu i między innymi przesłane w rozmowie multimedia. Ale obawiam się, że za jakiś czas i tam ktoś zrobi jakiś modny designerski śmietnik i nic już nie będzie tak, jak kiedyś.

Zobacz też: Nowy Facebook od września. Jak wrócić do starej, klasycznej wersji?

Przeczytaj też: Jaka jest zaleta nowego Facebooka?

Do wszystkiego da się przyzwyczaić, ale dawno nie widziałem tak mało zachęcającego do korzystania serwisu i jestem więcej niż pewien, że w związku z nowym Facebookiem, mocno ograniczę korzystanie z serwisu w oknie przeglądarki. Tym bardziej nie rozumiem dlaczego nie pozostawiono możliwości wyboru klasycznej wersji FB, która może nie była idealna, może i była śmietnikiem - ale wszyscy się do niej przyzwyczailiśmy i była jednak bardziej czytelna oraz lepiej rozplanowana.

Ale wiecie, co jest najgorsze?

Że nowego Facebooka od września nie da się już wyłączyć.

Macie więc jeszcze kilka dni by się do niego przyzwyczaić lub nacieszyć klasycznym Facebookiem. Aby w tej chwili wyłączyć nowego Facebooka musicie kliknąć w trójkąt w prawym górnym rogu ekranu, a następnie wybrać "przełącz na klasyczną wersję Facebooka".

grafika: 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu