5

Nowy Asus MeMO Pad 8 pierwszym tabletem z procesorem Intel Moorefield

Ścisła współpraca Intela i Asusa nie jest dla nikogo niespodzianką. Tajwańczycy stosują już procesory Intel Atom nie tylko w swoich konstrukcjach z Windowsem, ale również tych pracujących pod kontrolą Androida. Na horyzoncie pojawia się kolejny gadżet – pod pewnym względem rewolucyjny. Asus MeMO Pad 8 będzie bowiem napędzany przez procesor wykorzystujący nowoczesną architekturę Moorefield. Intel ma […]

Ścisła współpraca Intela i Asusa nie jest dla nikogo niespodzianką. Tajwańczycy stosują już procesory Intel Atom nie tylko w swoich konstrukcjach z Windowsem, ale również tych pracujących pod kontrolą Androida. Na horyzoncie pojawia się kolejny gadżet – pod pewnym względem rewolucyjny. Asus MeMO Pad 8 będzie bowiem napędzany przez procesor wykorzystujący nowoczesną architekturę Moorefield.

Intel ma w zanadrzu na ten rok dwie platformy. Dwurdzeniowa Merrifield została opracowana z myślą o smartfonach. Układy te będą oznaczane jako Z34XX. W przypadku tabletów zastosowanie znajdą procesory Moorefield oznaczane jako Z35XX. W tym wypadku do dyspozycji użytkowników zostaną oddane cztery rdzenie. Obie rodziny układów posiadają rdzenie Silvermont wykonane w 22-nanometrowym procesie technologicznym. No i oczywiście do tego dochodzi też wsparcie dla 64-bitowej architektury. Intel już wcześniej chwalił się możliwością skompilowania 64-bitowego jądra Androida. Czy teraz w końcu znajdzie to zastosowanie w praktyce.

Asus-MeMO-Pad-8-2014-660x420 Asus-MeMO-Pad-8-colors-598x650

Pierwszym tabletem, który ma być napędzany przez jeden z nowoczesnych procesorów Intela będzie odświeżona wersja modelu Asus MeMo Pad 8. Informacje na jego temat ujawnił japoński operator komórkowy KDDI, podając pełną specyfikację urządzenia. Zastosowany tutaj procesor ma pracować z maksymalną częstotliwością 2,3 GHz (czyli sławetnym trybie turbo) i być wspierany przez GPU PowerVR G6430. Do dyspozycji użytkownika oddane zostaną również 2 GB pamięci RAM i 16 GB pamięci flash (+ slot na kartę MicroSD). Tablet ma mieć 8-calowy ekran o proporcjach 16:10 i rozdzielczości Full HD. Oczywiście wszystko to dopełni zestaw modułów łączności (WiFi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth i NFC) oraz dwie kamery – tylna 5 Mpix i przednia 1,2 Mpix. Urządzenie ma być również dostępne w wersji z modemem LTE.

Duże wrażenie robią wymiary konstrukcji. Okazuje się, że nowy MeMO pad będzie mierzy zaledwie 7,4 mm grubości. Jego waga wyniesie natomiast 305 gramów. Inną niespodzianką pozostaje bateria – 3450 mAh to żałośnie mało. Czyżby nowe układy Intela były aż tak energooszczędne? To na razie pozostanie kwestią otwartą, ale skutecznie działa na wyobraźnię.

Screen Shot 2014-02-23 at 1.05.11 AM

Nowy MeMO pad może namieszać w segmencie tabletów z kilku powodów. Przede wszystkim wielką niewiadomą pozostaje jego cena. Spodziewam się, że, zważywszy na intensywne inwestycje w rynek mobilny ze strony Intela, nie będzie ona szczególnie wygórowana. Wielkie nadzieje można pokładać również w samych procesorach, które jeszcze przed premierą wzbudzały duże emocje.

Tym samym powoli kreuje się przed nami przedbitewny krajobraz. Kilka dni temu pisałem bowiem o nowościach, jakie przygotowuje wchodzące w segment ARM AMD. Intel na pewno w tym kierunku nie pójdzie i intensywnie rozwija swoje rozwiązania x86. Batalia ta nie może się jednak odbyć bez takich firm, jak Qualcomm, Samsung czy MediaTek, które dziś mają już mocno ugruntowaną pozycję na rynku mobilnym. Kto wysunie się na prowadzenie? Sam jestem niezwykle ciekawy.