Chrome

Nowości w Chrome OS!

Rafał Kurczyński
Nowości w Chrome OS!
29

Szósty maja - dzień pisania pisemnej matury z matematyki oraz międzynarodowy dzień położnika. Piękny, wiosenny termin, pokazujący rozkwit naszego systemu w bardzo szybko zdobywających rynek komputerach - tak zapewne pomyślał ktoś w Google, planując tą jakże niespodziewaną konferencję właśnie na dzis...

Szósty maja - dzień pisania pisemnej matury z matematyki oraz międzynarodowy dzień położnika. Piękny, wiosenny termin, pokazujący rozkwit naszego systemu w bardzo szybko zdobywających rynek komputerach - tak zapewne pomyślał ktoś w Google, planując tą jakże niespodziewaną konferencję właśnie na dzisiejszy wieczór. Streaming wydarzenia znajdziecie tutaj, co zmieni się w Chrome OS?

Konferencja zaczęła się klasycznego pokazywania rozwoju platformy na różnorakich statystykach, obrazując nam tym samym, jak wielki postęp nastąpił w poprzednich latach, tak ważnych dla firmy i jej produktów.

Następnym punktem imprezy było zaprezentowanie pierwszego Chromebooka z procesorem Intel Core i3, jednak stało się to dopiero po porównaniu wydajności laptopa z procesorem Samsunga (ARM) oraz Intela (X86). Pierwszy test polegał na uruchomieniu Hangouts (wideo-rozmowa), Google + oraz dokumentów Google. Komputer z jednostką Intela poradził sobie z tym jakże podstawowym zadaniem wręcz wyśmienicie, odmiennie do sprzętu Samsunga - mobilne procesory nie są w końcu tak potężne, jak te komputerowe. Drugi - śmieszniejszy test, polegał na uruchomieniu gry flash na obydwóch laptopach, mające na celu ukazaniu bardzo dobrej wydajności sprzętu z procesorem Intela, znacznie przewyższającej tą w procesorach mobilnych - to było do przewidzenia.

Procesory Intel i3 są bardzo wydajnymi i energooszczędnymi układami, dlatego też zdecydowanie się na zlecenie stworzenie Chromebooka z tym popularnym procesorem było jedynie kwestią czasu. Oglądając prezentację, oczekiwałem, że Google pokaże zdjęcia odmienionego interfejsu, nowych funkcji, czy też czegokolwiek nowego, powiązanego z system Chrome OS - niestety, tak się nie stało.

Podsumujmy więc tą krótką i rozczarowującą konferencję Google i Intela:

  • Demonstracja wydajności Chrome OS na układach Arm i Intel przez nowego szefa do spraw marketingu - Steve Funda.
  • Pokazanie światu, że system Google jest gotowy na procesory Intel i3 4 generacji oraz nowe układy Bay Trail.
  • Zademonstrowanie Acera z procesorem Intel i3.
  • Zapowiedzenie obniżek cen sprzętu oraz potwierdzenie daty wprowadzenia na rynek komputera All-in-One LG.
  • Rozmowa z prasą, również o hybrydach, które mają za jakiś czas zawitać na rynku, nie będąc konkurencją dla Androida.

Czy według was komputery z nowymi procesorami Intela za cenę 300 dolarów staną się hitem sprzedażowym, przenosząc jednocześnie Chromebooki i Chromebox na nowy, nieznany dotąd Google poziom - tak, jak usłyszeć mogliśmy podczas imprezy ?

Grafiki: Wired;

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleOSIntelChromesystem