Polska

Mennica Polska rozpoczęła montaż nowoczesnych biletomatów w warszawskich tramwajach

GU
Grzegorz Ułan
8

Nowoczesne warszawskie tramwaje, a w środku jedynie biletomaty na bilon. Na szczęście wygląda na to, że ta niezrozumiała dla mnie sytuacja niedługo się odmieni, wczoraj rozpoczął się montaż już nowoczesnych biletomatów z płatnościami zbliżeniowymi.

Wprawdzie mamy już aplikacje mobilne, Jak Dojadę (płatności BLIK/Apple Pay/Google Pay) czy SkyCash, ale umówmy się, nie każdy z nich korzysta, a na pewno dużo więcej osób jest w posiadaniu zbliżeniowych kart płatniczych, również podpiętych do smartfonów w ramach Google Pay lub Apple Pay. To oczywiście też duże ułatwienie dla turystów odwiedzających Warszawę.

Osobiście, gdy nie ma tłoku w komunikacji, wolę podejść do biletomatu szybko wybrać bilet i zapłacić Apple Pay, a dopiero w przypadku, gdy jest dużo ludzi, korzystam z Jak Dojadę, gdzie ścieżka zakupu jest mimo wszystko dłuższa niż w biletomacie.

Teraz będzie można tak kupować i w tramwajach, które do tej pory nie wiadomo dlaczego, wyposażone były jedynie w biletomaty na bilon.

Innowacyjne biletomaty to duże ułatwienie dla pasażerów zainteresowanych zakupem biletu bezpośrednio w tramwaju. Coraz częściej preferujemy bowiem transakcje bezgotówkowe. Potwierdzają to liczne analizy, ale przede wszystkim codzienne obserwacje w środkach transportu publicznego. Poszukiwanie w portfelu czy kieszeni „drobnych” bywa dla wielu osób stresujące, szczególnie w przypadku kontroli. W nowych automatach zapłacimy kartą i smartfonem obsługującym technologię HCE/NFC, co istotnie ułatwi proces zakupu. Po pierwszych dziewięciu zainstalowanych, kolejne kilkadziesiąt zostanie zamontowanych jeszcze do końca marca, a pozostałe najpóźniej w drugiej połowie tego roku.

Łącznie 583 nowych biletomatów ma się pojawić w stołecznych tramwajach do drugiej połowy roku, dodatkowych 178 urządzeń może zostać zainstalowanych w nowo zakupionych tramwajach. Wartość zamówienia wraz z kilkuletnia obsługą serwisową wynosi 21 mln zł.

Źródło: Mennica Polska.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu