Windows

Nowinki i ukryte nowości w nowym Windows 10 Technical Preview

JS
Jakub Szczęsny
60

Kolejne dni odkrywają przed nami kolejne nowości w Windows 10 udostępnionym w kanale Windows Insider. Tym razem owa wersja systemu oprócz nowego wyglądu kilku aplikacji systemowych kryje w sobie także te nieco bardziej ukryte funkcje, niedostępne z poziomu standardowym ustawień. Do nich należy m. in...

Kolejne dni odkrywają przed nami kolejne nowości w Windows 10 udostępnionym w kanale Windows Insider. Tym razem owa wersja systemu oprócz nowego wyglądu kilku aplikacji systemowych kryje w sobie także te nieco bardziej ukryte funkcje, niedostępne z poziomu standardowym ustawień. Do nich należy m. in. "Spartan Mode", dzięki któremu możemy podejrzeć, jak pracuje silnik renderujący strony internetowe, który będzie działać w eksperymentalnej jak na razie przeglądarce Microsoftu - Spartan. Ponadto, można dokopać się do opcji zmiany wyglądu zegara sprzężonego z kalendarzem działającego w Trayu.

Wymuszamy "Spartan Mode"

W Internet Explorerze istnieje funkcja, dzięki której możemy ocenić, jak sprawuje się silnik renderujący strony, który zadebiutuje w Spartanie. Aby włączyć to ustawienie przenosimy się do ekranu opcji zaawansowanych - aby to zrobić, wpisujemy w polu adresu "about:flags".

Zaznaczany 'Experimental Web Platform Features' jako opcję aktywowaną (enabled) i restartujemy przeglądarkę.

Pierwsze wrażenia? Cóż, trudno mi jest to jak na razie ocenić. Mogę powiedzieć, że "jest nieco szybciej", ale równie dobrze może to być najzwyklejszy efekt placebo. W każdym razie nie radzę korzystania ze "Spartan Mode" cały czas - jest to w dalszym ciągu opcja eksperymentalna i może powodować liczne problemy w codziennej pracy. Jeśli chodzi jednak o kwestie typowo poglądowe - można sprawdzić, jak wygląda praca w tym trybie. Oceńcie sami.

Nowy zegar w trayu

Od Windows 7 zegar wywoływany z Traya nie zmienił się właściwie w ogóle. Do nowej koncepcji Windows nieco on nie przystaje i wygląda, że Microsoft i tę część systemu zechce nieco podrasować. Jak to będzie wyglądało możecie sprawdzić już teraz. Wystarczy, że przejdziecie do edytora rejestru.

Aby to zrobić, otwórzcie okno uruchamiania zadań (najprościej - "Win" + R) i w polu tekstowym wywołajcie "regedit". Zatwierdźcie uprawnienia aplikacji w aplecie kontroli konta użytkownika i przejdźcie do klucza:

HKEY_LOCAL_MACHINE>Software>Microsoft>Windows>CurrentVersion>ImmersiveShell

W owym kluczu stwórzcie wartość DWORD o nazwie "UseWin32TrayClockExperience"

Po zakończeniu tej operacji powinien pojawić się nowy wygląd zegara sprzężonego z kalendarzem ukrytego w Trayu. Jest to oczywiście wczesna wersja tego rozwiązania, nie reaguje na przykład na ustalenie dodatkowych zegarów z innych stref czasowych w aplikacji "Alarmy" - widać zatem, że w dalszym ciągu korzysta ona ze starego mechanizmu wyświetlania godziny oraz daty.

Mapy w Windows 10 wyglądają naprawdę nieźle

O ile nie miałem zastrzeżeń co do aplikacji map w Windows 8, tak w Windows 10 naprawdę jestem oczarowany. Aplikacja przybrała nowe szaty i wygląda tak, jak powinna wyglądać aplikacja dla tego systemu. Pierwsze chwile z tą aplikacją pozwalają mi stwierdzić, że jakość samych map stoi na wysokim poziomie i są one naprawdę aktualne. Ponadto, naniesione są na nie informacje o możliwych robotach drogowych - te akurat u mnie się zgadzają. W miejscach zaznaczonych przez aplikację Microsoftu rzeczywiście odbywają się obecnie prace remontowe.

Aplikacja zapytana o wskazówki dojazdu obiera właściwą trasę - w moim przypadku pytałem o dojazd z miejsca zamieszkania do Politechniki Rzeszowskiej - jest to akurat najbardziej optymalna trasa, więc do niej zastrzeżeń nie mam.

Nowy kalkulator

Facelifting nie ominął także aplikacji kalkulatora, którą przerobiono na modłę trybu immersywnego. Nie jest to już aplikacja z wypukłymi przyciskami, mamy tu do czynienia z jej absolutnym spłaszczeniem. Jak się zachowuje? Jak typowy kalkulator - działa po prostu dobrze.

Oczywiście, możemy wybrać inne tryby działania kalkulatora - dokonać konwersji lub przenieść się do opcji naukowych, bądź przeznaczonych dla programistów.

Nowa aplikacja Alarmy

Aplikacja służąca do ustalania alarmów również została mocno przebudowana i przypomina teraz bardziej tą znaną z Windows Phone. Jej podstawowej funkcjonalności tłumaczyć raczej nie muszę. Ponadto, pozwala ona na ustawienie stopera, odliczania, a także prezentowanie czasu z innych stref.

Źródło: Windows Central / WinBeta

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu