Felietony

Nowe wizje dla forów internetowych. Polska i niemiecka szkoła

Grzegorz Ułan
Nowe wizje dla forów internetowych. Polska i niemiecka szkoła
Reklama

Nie będę ukrywał, że trochę jestem zrażony ideą obecnych forów internetowych. Wyraziłem nawet już na łamach Antyweb swoją dość skrajną opinię o nich...



Nie będę ukrywał, że trochę jestem zrażony ideą obecnych forów internetowych. Wyraziłem nawet już na łamach Antyweb swoją dość skrajną opinię o nich. Swoją przygodę z tradycyjnymi forami skończyłem kilka lat temu, kiedy zaczynałem przygodę z Ubuntu. Jest takie jedno miejsce dla użytkowników tego systemu, gdzie można udzielić pomocy czy znaleźć odpowiedź na problemy z Ubuntu, z tym że, nie wiem jak jest teraz, ale kiedyś trzeba było być mocno merytorycznie przygotowanym do zadawania samych pytań. Pomijając znajomość regulaminu, przeczesanie całego forum, czy już nikt nie miał podobnego problemu, należało jeszcze odpowiednio sformułować pytanie.

Reklama

Wiem, że to miało swoje powody, porządek i wygodę moderatorów, czy co tam jeszcze, ale znacznej części użytkowników zależało tylko na znalezieniu odpowiedzi na swoje zmagania z systemem, nie znaleźli tam, poszukali gdzie indziej. Co i ja uczyniłem.

Pewnie wiele straciłem, wiele mnie ominęło. Z pewnością dysponujecie linkami do forów, gdzie panuje porządek i przyjemna atmosfera. Nie o to mi jednak dziś chodzi. Dlaczego więc wracam do tematu? Wydaje mi się, że Internet mocno się zmienił ostatnio i cały czas intensywnie się rozwija. Fora pozostały w tym samym miejscu, co jeszcze kilka lat temu. Wydaje mi się, że i przyjdzie też czas na nie, by zmienić, nie tylko podejście do użytkowników, ale i swoją formę. By była prosta, przejrzysta i oczywista dla każdego użytkownika, nie tylko dla wszechwładnych stałych bywalców.

Ostatnio natrafiłem na dwie takie nowe ich wizje. Zacznę od polskiego wykonania, autorstwa serwisu Inbudo, który to już kiedyś opisywaliśmy jako całość, teraz z jeszcze bardziej usprawnionym forum budowlanym, czyli jest to forum specjalistyczne.


Od razu po otworzeniu strony nawet najmniej zorientowany w działaniu serwisu użytkownik wie co ma robić. Jeżeli ma konkretny problem, wpisuje w odpowiednie pole lub szuka ewentualnych odpowiedzi, już zamieszczonych na forum. Lewa kolumna przeznaczona jest na szybki dostęp do wszystkich kategorii, popularnych tematów, najlepszych użytkowników oraz tagów, które jeszcze szybciej pozwolą mu dotrzeć do poszukiwanych informacji.


Same wpisy ładnie i przejrzyście dopracowane z możliwością szybkiej odpowiedzi i ich oceny.

Reklama

Świetnie przemyślane jest również samo dodawanie wpisów. Z poziomu formularza precyzujemy swój problem, dodajemy ewentualne zdjęcia, video, tagi oraz wybieramy dokładną kategorię i podkategorię danego zapytania, ankiety bądź porady.


Reklama


Jeśli nawet nie zauważymy górnego pola do wpisywania, już niżej mamy kolejne skróty. Pierwszy pasek z ikonami jeszcze nie działa, ale pod spodem mamy już dostępne menu szybkiego dostępu do poszczególnych kategorii z możliwością wyboru nowego wpisu.


W moje ocenie cały interfejs tego forum wyraźnie ukierunkowany jest przede wszystkim na wygodę użytkownika i według mnie w tę stronę powinny pójść fora specjalistyczne. Nie wiem na jakim silniku zbudowane zostało to forum, podejrzewam, że to autorskie wykonanie, za co duże wyrazy uznania dla autora.

Przejdźmy teraz do propozycji niemieckiej szkoły dla nowej wizji forów - Mindlo. Serwis jest na tę chwilę tylko na zaproszenia, ale postaram się pokrótce przedstawić zamysł jego twórców. W moim odczuciu to doskonały przykład nowego rodzaju forum ogólnotematycznego.

Reklama


Tutaj również od razu w górnej części serwisu mamy możliwość dodania swojego wpisu i wybrania Grupy odpowiadającej rodzajowi naszego pytania, artykułu, oceny jakiegoś wydarzenia, z którym chcielibyśmy się podzielić oraz poddać go ocenie i dyskusji innych użytkowników.


Pojedyncze posty można oznaczać jako ulubione, otwierać w osobnym oknie oraz podzielić się nim na Twitterze bądź Facebooku.


Obsługa serwisu ogranicza się tylko do wyboru wyświetlania się wpisów, Timeline (skąd my to znamy?) - nasze wpisy bądź innych użytkowników. Menu to wyszukiwarka tematów czy też grup tematycznych oraz ikona powiadomienia o nowych komentarzach w naszych wpisach. Ciekawą opcją jest wybór języka wpisów. Na tę chwilę dostępne są tylko dwa. Po wyborze jednego z nich wyświetlają się nam wyłącznie posty napisane w wybranym języku.


W zasadzie to wszystko. Tutaj również widzę ukłon w kierunku wygody użytkownika. Bez zbędnego przeczesywania forum w poszukiwaniu odpowiedniego tematu do swojego wpisu. Generujemy swój post, wybieramy grupę tematyczną z dostępnych lub tworzymy nową. Twórcy serwisu najwyraźniej chcą, by było to miejsce z dyskusjami na wysokim poziomie na przeróżne tematy.


Mam nadzieję, że serwis będzie się nadal rozwijał i udostępni w finalnej wersji możliwość wyboru większej liczby dostępnych języków, również naszego. Ma potencjał na popularność w globalnym zasięgu, dostępność w różnych krajach jest podstawą do tego, co wiemy już po drodze do globalnego sukcesu w wykonaniu Facebooka.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama