Motoryzacja

Rewolucja na stacjach benzynowych: koniec z Pb 95, ON i LPG?

Marek Adamowicz
Rewolucja na stacjach benzynowych: koniec z Pb 95, ON i LPG?
Reklama

W ramach dyrektywy Komisji Europejskiej wszystkie stacje benzynowe dotknie rewolucja. Czy nowe przepisy spowodują, że zniknąć wszystkim znane oznaczenia?

Chociaż do oficjalnego wprowadzenia unijnej dyrektywy PN EN 16492 zostało jeszcze całkiem sporo czasu, to na polskich stacjach paliw możemy już zauważyć pewne zmiany. To kolejna zmiana, która dotyka kierowców w ostatnim czasie – m.in. po wprowadzeniu opłaty emisyjnej czy zapowiedzi zmian w opłatach za parkowanie w centrum dużych miast. Czy nowe przepisy uproszczą tankowanie i spowodują mniejszą ilość pomyłek na stacjach paliw, czy raczej okażą się bublem prawnym wprowadzającym kolejne zamieszanie? Tego dowiemy się kiedy przepisy zaczną obowiązywać. Wiemy już jednak, że Polski Koncern Naftowy Orlen rozpoczął procedurę wprowadzania nowych oznaczeń i na niektórych stacjach płockiego giganta możemy takowe znaleźć. Co one oznaczają?

Reklama

Nowe oznaczenia paliw: co oznaczają nowe znaki?

Według europejskich urzędników, nowe oznaczenia mają wprowadzić porządek oraz spowodować, że nie dojdzie do pomyłki przy tankowaniu paliwa. Nowe znaczniki paliw mają obowiązywać na terenie całej Unii Europejskiej – niezależnie czy tankujemy paliwo w Polsce, Finlandii, Wielkiej Brytanii czy w Chorwacji, na każdej stacji mają być takie same znaki. Zgodnie z zaleceniami unijnymi nowe oznaczenia mają pojawić się zarówno na dystrybutorach jak i na samych pistoletach służących do tankowania paliwa. Każdy rodzaj paliwa ma mieć swoje oznakowanie i kształt naklejki.


Na stacjach paliw Orlenu możemy już znaleźć nalepki z przykładowym „B7” czy „E5”. Takie oznaczenia będą dotyczyć każdego rodzaju paliwa dostępnego na stacji paliw. Również dla paliw ekologicznych przygotowano specjalne oznakowania. W przypadku oleju napędowego, literka B oznacza rodzaj paliwa, a cyfry maksymalną zawartość procentową biokomponentów w paliwie, które dopuścił producent. W przypadku benzyny oznaczona została literą E, a cyfry oznaczają maksymalną zawartość procentową etanolu w paliwie, która jest bezpieczna dla pojazdu. W przypadku paliw ekologicznych zastosowane będą takie oznaczenia:

H2 – wodór
LNG – skroplony gaz ziemny
LPG – gaz płynny


Oprócz liter i cyfr, do oznakowania paliwa użyto również odpowiednich figur – paliwa ekonomiczne to romb, benzyna okrąg, a olej napędowy kwadrat. Na niektórych stacjach paliw możemy już znaleźć pierwsze oznaczenia.

Nowe oznaczenia paliw: pojawi się również w samochodach

Nowe unijne przepisy dotkną również producentów samochodów. By zunifikować wszystkie oznaczenia paliw (zarówno na stacjach paliw, jak i w samochodach) Unia Europejska nakazała, by w nowych autach również pojawiły się stosowne oznaczenia. Mają one znaleźć się w okolicach wlewu paliwa na specjalnie przygotowanych naklejkach. Producenci również zaczęli przygotowywać do wprowadzenia tych przepisów i w niektórych nowych autach również możemy takowe oznaczenia spotkać.

Reklama


Czy nowe przepisy, które zostaną wprowadzone 12 października okażą się pomocne kierowcom? Z jednej strony wprowadzają dodatkowe zamieszanie, bowiem trudniej będzie się przyzwyczaić do nowych oznakowań. Pewnym pocieszeniem może być jednak fakt, że z polskich i zagranicznych stacji nie znikną dotychczasowe oznakowania. Jak bowiem można byłoby rozpoznać bezołowiową benzynę 95 od ulepszonej benzyny bezołowiowej 98, jeśli obie mają takie same oznaczenia „E5”? Czas pokaże jak będą funkcjonować nowe oznakowania na stacjach paliw.

Reklama


Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama